Jednou vetou

Nitra: Pletené chobotničky budú pomáhať predčasne narodeným deťom

Kryty na inkubátory spríjemňujú prostredie a stišujú priame svetlo dopadajúce na nedonosené novorodeniatka
Na neonatologickom oddelení nitrianskej fakultnej nemocnice rozdával v piatok frontman skupiny Desmod Mário Kuly Kollár pletené chobotničky. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorá predčasne narodeným deťom pomáha pri liečbe.

Chápadlá pletených chobotničiek zamestnávajú bábätkám ruky a odpútavajú ich pozornosť od množstva hadičiek v inkubátoroch. „Chobotnice im tiež pripomínajú pupočnú šnúru, ktorú držali v bruchu matky, a mäkkou pleteninou zasa matkinu maternicu, takže majú na deti upokojujúce účinky. Vedci dokázali, že bábätká s chobotničkami mali pravidelný srdcový tep, lepšie dýchali a mali vyššiu hladinu kyslíka v krvi, čo veľmi prospieva pri ich liečbe,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.

V košickej nemocnici pribudli pre novorodencov nové monitory dychu

Projekt sa začal v Dánsku, odkiaľ sa postupne rozšíril po celej Európe. „Vďaka Kulymu, speváčke Tine a ďalším sa dostal aj do nitrianskej nemocnice. Veľký kus vykonala aj Júlia Šrámeková, ktorá chobotničky vytvorila,“ povedala Timková.

Ako pripomenula, vďaka nadácii Križovatka bude v piatok takisto na neonatologickom oddelení odovzdaných aj desať monitorov dychu BabySense. „Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorej cieľom je pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat SIDS,“ doplnila Timková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru