Jednou vetou

Nitrianska nemocnica má ako jediná na Slovensku cievny chirurgický stôl

Ilustračné foto

foto: TASR

Na oddelení cievnej chirurgie v nitrianskej fakultnej nemocnici pribudol v týchto dňoch nový cievny operačný stôl s karbónovou doskou. Nitrianska nemocnica momentálne ako jediná na Slovensku disponuje týmto zariadením.

Cievna chirurgia v Nitre patrí podľa jej hovorkyne Táni Timkovej medzi najvýkonnejšie pracoviská svojho druhu na Slovensku. Ročne sa tu vykoná viac ako 1200 chirurgických a endovaskulárnych výkonov.

„Špecifikom nášho oddelenia je, že robíme hybridné výkony, periférne cievne intervencie a ďalšie zložité zákroky, ktoré si vyžadujú kvalitné zobrazenie a flexibilitu pri výkonoch. Preto bolo viac než nevyhnutné zabezpečiť nákup špeciálneho operačného stola s karbónovou doskou, ktorá umožňuje pozdĺžne aj priečne pohyby s pacientom pre potreby RTG snímkovania. Podobný operačný stôl patrí vo vyspelom zahraničí k štandardnému vybaveniu cievnej sály, nitrianska nemocnica je jedinou na Slovensku, ktorá sa takýmto operačným stolom môže pýšiť,“ skonštatoval Timková.

Kežmarská nemocnica zmenila dlhodobo nevyužívané priestory na laboratórium

Ako pripomenula, Fakultná nemocnica Nitra je zaradená medzi šesť zdravotníckych zariadení, v ktorých majú byť vybudované traumacentrá. „Jednou z podmienok je nonstop cievno-chirurgický servis, ktorý by mal dosahovať aj isté kvalitatívne parametre a práve uvedený typ operačného stola umožňuje splniť tieto podmienky pri hybridnom ošetrovaní pacientov s polytraumou a ťažkými združenými poraneniami,“ dodala Timková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru