Jednou vetou

Farský kostol v Hronskom Beňadiku bol vyhlásený za diecéznu svätyňu

Ilustračné foto

pixabay.com

Farský kostol svätého Benedikta v Hronskom Beňadiku bol vyhlásený za diecéznu svätyňu. Povýšenie pútnického chrámu oznámil koncom novembra nitriansky biskup Viliam Judák počas svätej omše.

V homílii pripomenul starobylosť a význam chrámu v Hronskom Beňadiku v minulosti i v súčasnosti. Vyzdvihol úlohu benediktínov, ktorí tu pôsobili, a ktorí sa na tomto mieste postarali aj o vznik Nitrianskeho evanjeliára, dnes najstaršej zachovanej písomnosti z územia bývalého Uhorska. Farský kostol v Hronskom Beňadiku je podľa jeho slov, spolu so svätyňou na Skalke, po katedrále druhým najvýznamnejším kostolom v diecéze. Počas svätej omše nitriansky biskup posvätil nový oltár, do ktorého vložil relikvie svätých Andreja Svorada a Beňadika, patrónov Nitrianskej diecézy.

V štatutárnych normách, ktoré určil biskup Judák pre Diecéznu svätyňu v Hronskom Beňadiku, sa okrem iného uvádza, že veriacim, ktorí navštívia túto svätyňu a nábožne sa v nej zúčastnia na posvätných obradoch, alebo sa aspoň nábožne pomodlia pred relikviou Kristovej krvi modlitbu Pána a Vyznanie viery, sa udeľujú za obvyklých podmienok čiastočné odpustky, informoval hovorca Biskupstva Nitra Miroslav Lyko. Konferencia biskupov Slovenska podporí žiadosť nitrianskeho biskupa o vyhlásenie tohto chrámu za Baziliku minor.

Miss folklór 2018 je Bratislavčanka Veronika Lattáková

Kláštor v Hronskom Beňadiku je nazývaný aj perlou Pohronia vďaka kráse starého benediktínskeho gotického chrámu. Na mieste dnešného kostola bola prvá románska bazilika postavená v 11. storočí, v roku 1075. Jej základy boli objavené pri reštauračných prácach v 19. storočí. Dnešnú trojloďovú stavbu postavili v rokoch 1346 až 1375. V súčasnosti patrí kláštorný kostol k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu – kúsok tkaniny skropenej Kristovou krvou. Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku.

Môže vás zaujímať

KOMÁRNO: Muža po páde do šachty zachraňovali hasiči