Historický barokový deň vráti Mojmírovce do čias grófa Grasalkoviča

Kaštieľ v Mojmírovciach

foto: TASR

Dobovú hudbu, kostýmy a bohatý sprievodný program ponúka v sobotu Historický barokový deň v Kaštieli Mojmírovce. Podujatie je už tradične venované rodákovi z Mojmíroviec a významnému podporovateľovi barokového umenia v Uhorsku Antonovi Grasalkovičovi.

Program podujatia sa začína pred 14. hodinou sprievodom kráľovského dvora Márie Terézie. „Hudobnú zložku podujatia zastreší Komorný súbor ZOE. Návštevníci budú môcť spoznať historické hudobné nástroje a piesne aj v podaní miestneho hudobného zoskupenia Musicantica Slovaca,“ informovali organizátori.

Súčasťou programu sú aj historické divadelné etudy od stredoveku až po obdobie Márie Terézie, módna prehliadka či ukážky streľby z dobových zbraní, ktoré predvedie skupina historického šermu Bojník. Návštevníci si môžu pozrieť aj ukážky života vo vojenskom dobovom tábore v rámci programu skupiny historického šermu Bandérium, ktorá oživí program aj svojím vystúpením s názvom Valdštejn.

Veľká dilema kam vybehnúť cez víkend

Pre malých návštevníkov je pripravené bábkové divadlo Ivan Gontko Tyjatr s predstavením Don Šajn. V uličke historických remesiel budú môcť návštevníci do 19. hodiny obdivovať krásu tradičných remesiel. „Neodmysliteľnou súčasťou podujatia bude aj baroková hostina a kaviareň v príjemnom parku kaštieľa. Od 16. do 19. hodiny budú prebiehať v pravidelných intervaloch prehliadky Kostola svätého Ladislava so sprievodcom s možnosťou výstupu na vežu. V rovnakom čase sa uskutočnia prehliadky expozícií neďalekého Regionálneho múzea Mojmírovce,“ pripomenuli organizátori.

Môže vás zaujímať

Chrípka zatvorila v Nitrianskom kraji desiatky škôl