Jednou vetou

Lajčák vystúpil na bezpečnostnej konferencii v Beladiciach

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák vystúpil dnes (11. apríla 2019) ako jeden z hlavných rečníkov na štvrtom stretnutí slovenskej obrannej a bezpečnostnej komunity v Beladiciach.

Tohtoročná konferencia „Spoločne o bezpečnosti a obrane“ sa zameriava na zhodnotenie aktuálneho stavu bezpečnosti vo svete a jej implikácií pre Slovensko. Zúčastňuje sa na nej viac ako 70 predstaviteľov akademickej obce, súkromného sektora, neziskových organizácií a štátnej správy, vrátane poslancov NR SR, predstaviteľov politických strán, diplomatov a zástupcov bezpečnostných zložiek.

Slovenskí mliekari budú môcť vyvážať svoje výrobky do Číny

Minister Lajčák vo svojom vystúpení akcentoval význam partnerstva krajín Severoatlantickej aliancie z oboch brehov Atlantiku a poukázal na hrozby, ktorým čelí dnešný svet prechádzajúci veľkou transformáciou od bipolarizmu k multipolarizmu. Šéf slovenskej diplomacie ocenil politiku otvorených dverí, ktorou sa riadi NATO a v tejto súvislosti podpis dohody medzi Aténami a Skopje, ktorá bola základným krokom na to, aby sa Severné Macedónsko mohlo etablovať v tomto elitnom bezpečnostno-politickom klube. Zároveň vysvetlil, prečo neutralita nie je riešením pre Slovensko. Minister upozornil na nebezpečenstvo šírenia dezinformácií a potreby zlepšenia ochrany kybernetického priestoru. Na záver predstavil účastníkom konferencie úlohy a priority, ktoré Slovensko napĺňa v rámci svojho predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Môže vás zaujímať

Nitra sa pripojí k iniciatíve za sviatky bez petárd