Nitra nasadila na zimnú údržbu všetku dostupnú techniku i pracovníkov

Ilustračná foto

Foto: TASR

Na zimnú údržbu v uliciach Nitry momentálne nasadzuje mesto všetku dostupnú techniku a pracovníkov. Zjazdnosť zabezpečujú aj externé dodávateľské firmy. Podľa slov hovorcu mesta Henricha Vargu bolo v utorok nasadených 20 kusov techniky a 60 ľudí.

Ako pripomenul, Stredisko mestských služieb už zapojilo aj ľudí, ktorí sa bežne zimnej údržbe nevenujú. „Zabezpečili sme najkvalitnejší posypový materiál, tak aby bol sneh na komunikáciách spoľahlivo rozpustený. Tento týždeň sme v spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny zapojili do zimnej údržby aj 52 aktivačných pracovníkov. Od utorka sú v uliciach,“ uviedol Varga.

Podľa jeho slov je prioritou zabezpečenie zjazdnosti ciest. Hneď v druhom rade nasleduje údržba chodníkov. „Ľad na chodníkoch je, úprimne povedané, problém. Vďaka takzvanej chodníkovej novele nám spadlo do správy 250 km chodníkov a na to jednoducho nemáme dostatočnú kapacitu zamestnaneckú ani mechanizačnú. Povedať, že chodníky budú kompletne bez ľadu v nejaký konkrétny termín, by bolo z našej strany zavádzaním. Snažíme sa robiť maximum pre to, aby boli prechodné aspoň veľké frekventované úseky a okolie zastávok MHD,“ uviedol Varga.

MHD je obnovená na Dlhé diely, Kramáre, Palisády i Drotársku cestu

Radnica už eviduje viaceré podnety i sťažnosti na stav chodníkov. Vedenie mesta podľa Vargu hľadá operatívne riešenia. „Zriadili sme špeciálny mail zima@nitra.sk, na ktorý môžu obyvatelia mesta nahlasovať podnety týkajúce sa zimnej údržby. Rovnako máme aj telefonickú horúcu linku. V pracovnom čase môžu volať alebo poslať SMS na telefónne číslo 037/6550346, mimo neho môžu volať na telefónne číslo 0914/352806. Okrem toho hľadáme aj riešenia, ktoré nám pomôžu z dlhodobejšieho hľadiska. Bavíme sa o nákupe techniky vhodnej na údržbu chodníkov. Tieto debaty sú však len v zárodku a na konkrétne návrhy si musíme počkať,“ dodal Varga.

Môže vás zaujímať

Mesto Komárno začne po pozemnej likvidácii komárov aj s leteckými postrekmi