Jednou vetou

NSK finančne podporí rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) poskytne dotácie na obnovu národných kultúrnych pamiatok na svojom území. V rozpočte na rok 2019 má na tento účel vyčlenených 100.000 eur.

Ako o tom informoval riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan, v tomto roku bolo doručených 23 žiadostí o finančnú podporu. „Podmienky stanovené príslušným všeobecne záväzným nariadením splnilo 22 žiadateľov, ktorí získajú dotácie od 2135 do 3320 eur. Celkovo NSK poskytne na obnovu národných kultúrnych pamiatok sumu 69.984,10 eura,“ skonštatoval Guťan.

ÚVO: Objem novovyhlásených zákaziek cez EVO predstavuje viac ako 1,5 mld. eur

Vďaka grantovej schéme NSK dostanú finančnú podporu projekty na obnovu ôsmich kostolov, kaplniek a ďalších cirkevných pamiatok. Dotácie pôjdu aj na opravu hradov Oponice a Hrušov, na rekonštrukcie pevnosti v Komárne či budovu Hradnej stráže v Topoľčiankach. Opravovať sa budú aj kaštiele v Mojmírovciach a v Zlatých Moravciach, Arpássyho vila v Nitre a tiež Župný dom v Šahách.

Dotácie pôjdu aj na obnovu mlynov v Horši a v Mojmírovciach. Medzi úspešnými uchádzačmi je aj obec Bojná, ktorá získala peniaze na obnovu vstupnej brány známeho slovanského hradiska, kde sa budú vykonávať tesárske a kamenárske práce tradičnými historickými technikami. „Na pridelenie dotácie je potrebné, aby mal žiadateľ k dispozícii vlastné finančné prostriedky minimálne vo výške 50 percent predpokladaných nákladov,“ pripomenul Guťan.

Môže vás zaujímať

Nitra sa pripojí k iniciatíve za sviatky bez petárd