Jednou vetou

V nemocniciach v Nitrianskom kraji pribudnú nové monitory dychu pre novorodencov

Ilustračné foto

TASR

Nemocnice v Nitre a Komárne dostanú nové monitory dychu pre novorodencov. Nemocniciam ich daruje nezisková organizácia Nadácia Križovatka, ktorá pomáha deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). „Nadácia chce monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenska,“ skonštatovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Timková.

Prvých päť monitorov dychu získala nitrianska nemocnica v júni tohto roka. V piatok 7. decembra k nim na oddelení neonatológie pribudne ďalších desať prístrojov. Nemocnica v Komárne využíva monitory dychu dennodenne. „Vďaka desiatim novým monitorom v celkovej hodnote 990 eur budú sledované všetky detské postieľky pre novorodencov v zdravotníckom zariadení,“ povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Polícia obvinila ženu, ktorá v Lučenci zrazila chodca a neposkytla mu pomoc

Monitory pomáhajú zdravotníkom a rodičom pri syndróme náhleho a neočakávaného úmrtia dojčiat v prvom roku života. Syndróm sa však väčšinou prejaví u detí do šiesteho mesiaca života. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku. Ako prevencia sa odporúča používať monitor dychu.

Môže vás zaujímať

KOMÁRNO: Muža po páde do šachty zachraňovali hasiči