Jednou vetou

V Topoľčanoch odhalili manipulácie pri hlasovaní o participatívnom rozpočte

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Topoľčianska radnica musí zopakovať hlasovanie o projektoch, ktoré budú neskôr podporené z participatívneho rozpočtu. Magistrát zistil, že neprebiehalo férovo a za niektoré zámery nehlasovali reálni ľudia, ale internetové roboty.

Mesto plánuje z participatívneho rozpočtu podporiť zámery v oblastiach doprava, komunikácia a občianska vybavenosť, obnova objektov a budov, sociálne služby a kultúra. Financie na realizáciu získa ten projekt, ktorý získa od ľudí v internetovom hlasovaní najväčšiu podporu.

Hlasovanie bolo spustené už pred niekoľkými týždňami, teraz sa bude musieť zopakovať. „Vzhľadom na to, že bolo zistené, že v niektorých oblastiach sa nehlasuje fér, ale prostredníctvom nepovolených technických zariadení, robotov, vedenie mesta sa rozhodlo ukončiť a anulovať doterajšie výsledky hlasovaní vo všetkých kategóriách a zriadiť povinnosť registrovať sa na stránke mesta,“ informovala radnica.

Do železnice sa roky neinvestovalo, nebola prioritou predošlých vlád

Po novom sa tak bude musieť registrovaný hlasujúci prihlásiť na mestskej webovej stránke, kde bude môcť hlasovať iba jedenkrát. „Mrzí nás, že sme museli pristúpiť k tomuto nepopulárnemu kroku, ale oprávnené sťažnosti občanov nám nedali na výber a zároveň by nezaisťovali spravodlivosť výsledkov hlasovania. Nové hlasovanie potrvá do 30. septembra 2019,“ uvádza vo svojom stanovisku magistrát.

Môže vás zaujímať

Nitra sa pripojí k iniciatíve za sviatky bez petárd