Jednou vetou

Nočnú Katarínku ukážu verejnosti počas Noci hradov a zrúcanín

Cieľom podujatia je, aby si každý, kto vstúpi do priestoru kláštora večer (v noci), odniesol autentický zážitok.

Foto: katarinka.sk

Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej (Katarínka) v Dechticiach v okrese Trnava bude aj v tomto roku súčasťou celoslovenského podujatia Noc hradov a zrúcanín.

V sobotu 22. augusta bude na tomto mieste od 19:00 svätá omša, po nej hudobný program Babylonská veža v podaní Evy Šuškovej, Petra Mazalána a chrámového zboru Ad Una Corda. Súčasťou večerného programu bude aj výklad o minulosti a súčasnosti Katarínky. Účasť na podujatí bude možná len s rúškom na tvári, organizátori vyzývajú aj na dodržiavanie ďalších hygienických opatrení. Noc hradov a zrúcanín organizujú po celom Slovensku združenia a dobrovoľníci zachraňujúci ruiny hradov a ďalších historických pamiatok.

V prvej polovici tohto roka v rámci prevencie pred šírením koronavírusu zrušili všetky hromadné podujatia na Katarínke vrátane tradičného Dňa otvorených dverí. Cez prázdniny však dobrovoľníci pokračujú v záchrane a konzervovaní ruín kostola a kláštora. Areál je sprístupnený pre verejnosť, rovnako aj vyhliadková veža, ktorá vznikla z pôvodnej kostolnej veže.

Cieľom podujatia je, aby si každý, kto vstúpi do priestoru kláštora večer (v noci), odniesol autentický zážitok. | Foto: katarinka.sk

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený pred 400 rokmi a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť, kláštor sa postupne začal meniť na ruiny. Zrúcanina sa nachádza v malokarpatských lesoch medzi obcami Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji. Od roku 1995 občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže organizuje dobrovoľnícke letné tábory zamerané na záchranu tejto pamiatky pred zánikom.

PROGRAM PODUJATIA:

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru