Obce pod atómovými elektrárňami dostanú príručku na ochranu obyvateľov

Jasovské Bohunice

foto: Pravda

Pre obce a mestá regiónu Atómových elektrární Bohunice vydala akciová spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) kalendár na roky 2019 až 2020 s príručkou na ochranu obyvateľstva.

Obsahuje základné informácie o jadrových elektrárňach, ich prevádzke a opatreniach zameraných na varovanie, ochranu a pomoc verejnosti v prípade mimoriadnej udalosti. Do 20. januára by mala byť rozposlaná na obecné a mestské úrady.

V Nemecku sa má prestať spaľovať hnedé uhlie v elektrárňach

Príručka, ako TASR informoval manažér externých vzťahov SE Miroslav Šarišský, vychádza v náklade 50.000 kusov a je určená pre región Jaslovských Bohuníc a Mochoviec. „Slúži na zlepšenie informovanosti občanov,“ uviedol. Kalendáre začali Slovenské elektrárne distribuovať koncom minulého roka na 223 mestských a obecných úradov, ktoré následne zabezpečujú ďalšiu distribúciu. „Takáto informácia vo forme kalendára vychádza od roku 2004, najprv ako jednostranový plagát s kalendárom a príručkou, od roku 2011 ako dvojročný nástenný kalendár,“ dodal Šarišský.

Niektoré obce v regióne Jaslovských Bohuníc kalendár ešte nedostali, mesto Hlohovec na svojej webovej stránke informuje o možnosti bezplatne si ho vyzdvihnúť na mestskom úrade. „V príručke sú informácie, ktoré by mohli byť užitočné v prípade, ak by ste začuli zvuk sirén a nešlo by len o pravidelnú skúšku,“ uvádza mestská stránka.

Môže vás zaujímať

Premávka v Bratislave je spomalená, tvoria sa kolóny