Jednou vetou

Obete svetových vojen z obce pripomína pomník

Pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny slávnostne odhalili 4. novembra 2018 v Trenčianskych Stankovciach. Pamätník je dielom sochára Igora Mosného a architekta Pavla Balaščáka, ktorý tvoria dva monolitické bloky kameňa s menami rodákov padlých vo vojnách a medzi nimi je bronzová socha postavy.

foto: TASR - Radovan Stoklasa

Miestnych ľudí, ktorých životy si vyžiadala prvá i druhá svetová vojna, pripomína v Trenčianskych Stankovciach (okres Trenčín) pomník.

Kompozíciu so sochou odliatou z bronzu a žulovými doskami odhalili v obci v nedeľu. Po obetiach veľkých vojen, ktoré sú zaznačené na pomníku, tam pátrali niekoľko rokov.

„Obec, ktorá je zložená zo štyroch častí, sa odhodlala vytvoriť tento pomník a spláca tak vyše storočný dlh voči svojim predkom,“ povedal akademický sochár Igor Mosný, ktorý je spolu s architektom Pavlom Balaščákom autorom diela.

Samotný pomník podľa neho tvoria dva monolitné bloky, kde sa na jednom bloku nachádzajú mená obetí padlých v prvej svetovej vojne a na druhom padlých v druhej svetovej vojne.

Väčšina obyvateľov Novej Kaledónie je proti nezávislosti od Francúzska

„V strede je vkliesnená figúra muža, ktorý je obkliesnený absolútne bez militaristických opisných vrstiev. Dá sa povedať, že hlavnou myšlienkou je: nahý som prišiel na svet a nahý aj odídem,“ priblížil.

Mnohé samosprávy, možno i krajské mestá, ako sa zmienil Mosný, si na realizáciu takéhoto diela netrúfnu. „Myslím si, že objemovo to bude tvoriť dominantu obce,“ dodal.

Pomník venovaný obetiam veľkých vojen z niekdajších samostatných obcí Sedličná, Rozvadze, Malé a Veľké Stankovce sa nachádza pri obecnom úrade.

S prvotným impulzom uctenia si pamiatky padlých prišli miestni obyvatelia Slavo Tomík a Jozef Mojžiš.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru