Jednou vetou

Obľúbenosť vianočných trhov u Bratislavčanov klesá, tvrdí Vallo

Matúš Vallo

foto: TASR

Obľúbenosť vianočných trhov u Bratislavčanov klesá a kvalita gastronómie nestúpa. Tvrdí to nový primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý chce, aby už budúcoročné vianočné trhy produkovali čo najmenej odpadu a ponúkali lepšiu gastronómiu.

„Posledný týždeň tohtoročných vianočných trhov budeme s dobrovoľníkmi robiť prieskum spokojnosti Bratislavčanov s vianočnými trhmi, aby sme mali dáta a možnosť pripraviť sa na budúcoročné trhy,“ povedal Vallo. Deklaruje, že spolu so svojím tímom urobí všetko preto, aby v roku 2019 boli vianočné trhy lepšie.

FOTO: Požiar na trhoch narobil obrovské škody

Tohtoročné musia podľa jeho slov už skončiť v réžii, v akej ich pripravilo bývalé vedenie hlavného mesta. Nový bratislavský primátor však chce mať na stole všetky opatrenia, ktoré treba na to, aby trhy v tomto roku skončili bezpečne. „Sú tam problémy, ktoré sme videli, že vyhorel stánok, som rád, že to nedopadlo horšie,“ podotkol.

Do budúcna chce Vallo eliminovať nelegálne stánky z vianočných trhov, keďže stánok, ktorý koncom novembra vyhorel, nebol súčasťou vianočných trhov hlavného mesta a majitelia stánku nemali podpísanú nájomnú zmluvu s mestom a ani nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva. „Čo sa týka budúcnosti vianočných trhov, mojou snahou bude, aby ponúkali naozaj najlepšiu gastronómiu v danom segmente, aby boli ‚zero waste‘, aby spoluvytvárali vianočnú atmosféru v meste a nestávali sa miestom, ktoré po zlej skúsenosti budú Bratislavčania aj návštevníci mesta obchádzať,“ skonštatoval ešte koncom novembra Vallo.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Nový koncept mestských vianočných trhov zaviedol po nástupe do funkcie aj bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Stánky majú od roku 2015 jednotný farebný vizuál, sú v bratislavských farbách a pri výberovom konaní na prenájom stánkov už nemá byť rozhodujúcou najvyššia ponúkaná cena za prenájom, ale aj samotná ponuka, kvalita a pôvod sortimentu.

Na tohtoročných mestských vianočných trhoch je 99 stánkov, z toho 72 stánkov na Hlavnom námestí a 27 stánkov na Františkánskom námestí. V stánkoch predávajú občerstvenie či darčeky. Sú tu aj charitatívne stánky. Trhy potrvajú do 22. decembra. V rovnakom termíne skončia aj Staromestské vianočné trhy, ktoré sú na Hviezdoslavovom námestí.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru