Dráma v Rači: Na ženu s dieťaťom strieľal opitý muž!

Žena s vnukom zažila prechádzku, na ktorú tak skoro nezabudne. (Hlavné.sk)
V bratislavskej mestskej časti Rača sa strieľalo! Minulý týždeň - v posledný februárový deň len tak skoro nezabudne jedna obyvateľka Rače spoločne so svojim jednoročným vnukom. Počas prechádzky na sa ocitli zoči-voči mužovi, ktorý na nich namieril zbraň a vystrelil. Polícia na miesto činu prišla, no páchateľa nezadržala. Čo sa vlastne stalo?

Bol to posledný februárový deň, keď sa obyvateľka Zlatej ulice v Rači išla ako zvyčajne poprechádzať so svojím jednoročným vnukom. Vtedy ešte ani len netušili, čo za hrôzu bude nasledovať. ,,Boli sme sa s vnukom cez obed prejsť na koniec našej ulice hore ako začína les a vinohrady. Na vrchu ulice sa zrazu objavil chlap, no myslela som si, že to je niekto zo susedov,“ opisuje hovorový zážitok obyvateľka Zlatej ulice v Rači. ,,Vnuk kráčal vedľa mňa a ako sme sa blížili som si všimla, že ten chlap oproti nám sa potáca a má v ruke zbraň. Nevedela som, čo to je za zbraň no zrazu na nás namieril a vystrelil. Schmatla som vnuka a celá vystrašená som utekala domov,“ pokračuje ďalej v opisovaní a dodáva, že muž od nej stál 6-7 metrov.

Miesto kde došlo k streľbe. foto: google

Volali políciu

,,Jediné, čo mi ako prvé napadlo, potom čo som prišla celá vystrašená domov bolo zavolať susedovi. Triasla som sa a povedala mu čo sa stalo. Šiel sa tam pozrieť a videl na zemi ležať na mol opitého človeka čo sa hrá s nejakou zbraňou,“ rozrušená obyvateľka Rače nám postupne opisuje, čo sa stalo a dodáva, že to nebola krátka, ale väčšia zbraň.

,,Sused zavolal políciu a následne prišli dve policajné autá. Ukázal im miesto a podozrivú osobu. Po príchode zistili, že sa jedná o totálne opitého muža so zbraňou, ktorá bola podľa zistení airsoftová,“  pokračuje s tým, že po odchode polície nedostala žiadnu správu, ani hlásenie čo bude ďalej nasledovať.

Koniec ulice Zlata kde stál strelec. foto: hlavné.sk

,,Volala som neskôr opäť na 158 odkiaľ ma prepojili na službu v Rači. Povedali mi, že ho legitimovali a pustili domov. Podľa polície sa žiaden skutok nestal a preto ho nezadržali. Policajt mi ďalej tvrdil, že muž čo na mňa a môjho vnuka namieril nič neurobil a keď chcem môžem prísť a podať trestné oznámenie, ale tým, že zbraň nebola zbrojná ale airsofotová, tak môže byť muž stíhaný len v občianskoprávnom stíhaní,“ povedala na záver poškodená.

Čo je airsoftová zbraň?

Ide o zraň, do ktorej sa nedávajú ostré náboje, no biele plastové guličky. Na pohľad sú takmer identické ako normálne zbrane. Na držanie týchto airsoftových zbraní je podľa zákona o zbraniach a strelive potrebný psychologický posudok a majiteľ takejto zbrane nemusí byť ani držiteľom zbrojného pasu, ale  stačí, aby mal viac ako 18 rokov.

Majiteľ takejto zbrane sa však musí správať rovnako, ako keby bol držiteľom ostrej zbrane, teda musí byť uložená v púzdre a nositeľ s ňou nemôže nikoho ohrozovať, vyhrážať sa, čo muž v tomto prípade porušil. Už v minulosti boli podobné prípady, keď v roku 2015 partia mladíkov strieľala z auta v Lamači na ľudí.  Tých vyšetrovateľ obvinil z prečinu výtržníctva spáchaného formou spolupáchateľstva, za čo im hrozilo väzenie až na tri roky.

Rozoznali by ste či ide o ostrú, alebo airsoftovú zbraň?

Môže takáto zbraň vážne ublížiť?

,,V prípade zásahu do hlavy, do očí a podobne sa dá spôsobiť vážnejšie zranenie. Určite to nie je bezpečná z niekoľkých hľadísk. Silnejšia airsftová zbraň dokáže vystreliť guličku, ktorá sa  vie zavŕtať do kože , no to záleží od vzdialenosti. V tomto prípade, ak bola vzdialenosť 7 metrov, čo je veľmi málo, môže pri zásahu vystrel spôsobiť veľmi vážne a trvalé zranenia,“ odpovedal na našu otázku autorizovaný predajca takýchto zbraní municak.sk

Bez potrestania

Pýtali sme sa krajskej polície, prečo muža pustili a či bol/bude za ohrozovanie nejakým spôsobom potrestaný. Dostali sme odpoveď:

Odpoveď krajskej polície k prípadu ohrozovania strelnou zbraňou v Rači.

 

,,Policajti mali spraviť výsluchy poškodenej aj podozrivého a na tom základe sa rozhodnúť. Každopádne mali príslušníci polície aspoň vo veci konať a vypočuť tých ľudí: Prečo, ako a za akých okolností sa to stalo, či nemali medzi sebou konflikt, alebo nie. Neviem si predstaviť, že ho takto z ulice pustia von.“ zhodnotila celú situáciu odborníčka na trestné právo Jitka Hásikova.

Pri mieste streľby je chodníček popri lese, ktorý využíva mnoho rodín na prechádzky s detmi. foto: hlavné.sk

Sú obyvatelia v bezpečí?

Redakcii hlavné.sk sa podarilo zistiť, že táto situácia sa v minulosti viackrát opakovala. Miestni obyvatelia nám povedali, že už v minulosti videli ako sa im pod domami prechádza muž so zbraňou. V okolí miesta, kde sa celý incident odohral býva viacero rodín s malými deťmi. Pri mieste streľby taktiež pravidelne vídať žiakov súkromnej materskej škôlky na prechádzke.

 

Môže vás zaujímať

Dobrovoľní horskí záchranári čistili časť Pienin, objavili aj sfúknutý raft