Jednou vetou

Ocenili takmer 500 darcov krvi z okresov Poprad a Kežmarok

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

V závere tohto týždňa ocenili takmer 500 darcov krvi z okresov Poprad a Kežmarok. Vyznamenania Slovenského Červeného kríža (SKČ) si mnohonásobní bezpríspevkoví darcovia prevzali na Mestskom úrade v Poprade z rúk primátora Antona Danka, predsedu územného spolku SČK Poprad Ladislava Moravčíka a ďalších zástupcov červeného kríža, Národnej transfúznej stanice (NTS) či samospráv.

Do projektov v Malackách plánujú v roku 2020 investovať vyše 6 miliónov eur

„Ďakujem všetkým darcom za skutok ľudskosti v podobe darovania krvi. Zároveň pri tejto príležitosti pozývam každého, kto môže prísť, na Primátorskú mikulášsku kvapku krvi. Tá sa uskutoční 5. decembra o 7. hodine na Mestskom úrade,“ upozornil Danko.

Poďakovaním za tento humánny skutok je udeľovanie plakiet doktora Jána Janského a medailí profesora Jána Kňazovického. Ocenených darcov z oboch podtatranských okresov bolo takmer 500, z toho dostalo za 10-násobné darovanie krvi bronzovú plaketu 270 darcov, za 20-násobný odber 148 darcov a za u žien 30 a u mužov 40-násobné darovanie 51 darcov.

Sedem darcov si prevzalo aj diamantovú Janského plaketu, ktorá sa u žien udeľuje za 60 a u mužov za 80 odberov krvi. Boli medzi nimi Jozef Bátory z Kežmarku, Pavol Benko z Kravan, Jozef Budaj zo Spišského Bystrého, Alojz Kolumber zo Slovenskej Vsi, Marián Martočko zo Svitu, Lucia Nemešová z Vydrníka a Štefan Tetemonda z Popradu.

Najviac peňazí z občianskeho rozpočtu 2020 pôjde na enviroprojekty

Na slávnosti zároveň udelili aj dve medaily Jána Kňazovického. Za stonásobné darovanie krvi ich získali Ladislav Moravčík a Štefan Vartovník, obaja zo Svitu.

V najväčšom meste pod Tatrami môžu záujemcovia darovať krv v NTS v popradskej nemocnici, ktorá však realizuje aj výjazdové odbery. Začiatkom decembra budú napríklad v Kultúrnom dome vo Vrbove, na Mestskom úrade vo Svite, či v Tatranskej akadémii v Poprade.

Môže vás zaujímať

Ľadovým expresom v aktuálnej sezóne cestovalo viac ako 960 návštevníkov