Ochranári budú znovu zachraňovať ropuchy

Tento rok sa uskutoční už 33. ročník akcie „Pomoc ropuchám pri jarných migráciách“ na Železnej studienke v Bratislave. Oficiálne sa začne v sobotu 17.marca 2018 stavbou červených fóliových zábran. Tie sa stavajú na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestu.

K najväčšiemu úhynu ropúch na území Bratislavy dochádzalo na Železnej studienke, známej oddychovej a rekreačnej oblasti. Pod kolesami áut tu končilo každoročne veľké možstvo žiab. Tento problém sa rozhodli riešiť bratislavskí ochranári v akcii „Pomoc ropuchám pri jarných migráciách„.

Zo štatistického vyhodnotenia jednotlivých ročníkov vyplýva, že počet zachránených ropúch sa v priemere pohybuje v rozmedzí 6-10 tisíc. Tieto počty čiastočne kolísajú. Pomer usmrtených a zachránených ropúch v prvých rokoch akcie bol takmer jedna k jednej. V posledných rokoch tvoria usmrtené ropuchy len cca 3 % z celkového počtu zaznamenaných žiab. Aj z týchto čísel vidieť praktický prínos tejto akcie.

O počte zachránených a usmrtených žiab sa každoročne vedie presná evidencia, zdroj: miniopterus.sk | foto: miniopterus.sk

Migrácia ropúch trvá v tejto lokalite zhruba dva týždne a jej dĺžka je vo veľkej miere závislá od počasia

Najúčinnejším opatrením ako zabrániť úhynu žiab v oblasti Železnej studienky by bola podľa ochranárov úplná uzávierka cesty. Keďže sa tu nachádza sanatórium, lesná správa, seizmologická stanica aj reštaurácia, nie je to možné. Zároveň tam jazdí aj MHD. Aspoň sezónne v čase migrácie tu so súhlasom Dopravného inšpektorátu dajú dopravnú značku zákaz vjazdu. Jej platnosť je spravidla od 20.marca do 20.apríla.

Inštrukcie a priebeh akcie

Akcia sa oficiálne začne v sobotu 17. marca stavbou červených fóliových zábran na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestu na Železnej studienke. Zraz účastníkov  je o 8:30 h pod Červeným mostom.

zdroj: miniopterus.sk
mapka akcie, zdroj: miniopterus.sk

Môže vás zaujímať

Na strednom Slovensku sa môžu vyskytnúť hmly: Platia výstrahy