Jednou vetou

Od roku 2021 nebude mesto Poprad priamo dotovať seniorský šport

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Mesto Poprad chce od budúceho roku zmeniť filozofiu dotačnej politiky na šport. Keďže názory na dotovanie družstiev dospelých sa v meste už roky líšia, samospráva iniciovala prieskum verejnej mienky cez agentúru AKO.

Z výsledkov vyplýva, že len 33,7 percenta opýtaných je za podporu profesionálnych klubov dospelých, viac ako 62 percent je za to, aby sa finančné prostriedky použili pre iné oblasti. Poslanci preto na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili, že na budúci rok dostanú seniorské športové kluby polovičnú dotáciu a od roku 2021 už samospráva priame dotácie na ich činnosť poskytovať nebude.

„Som proti tomu, aby sme profesionálne kluby dospelých podporovali priamou dotáciou. Navrhol som však na budúci rok polovičnú dotáciu, aby to pre kluby nebol príliš veľký skok. Od roku 2021 sa budeme riadiť podľa výsledkov tohto prieskumu,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko. Mesto bude naďalej finančne podporovať športovú mládež a prispievať chce aj na prevádzku športovísk.

Domácnosti budú môcť vďaka dotácií vymeniť kotly na tuhé palivo

Poslanec Peter Dujava z poslaneckého klubu 22 s výsledkami prieskumu nesúhlasí a stotožnil sa s názorom, že otázka kladená respondentom mala byť formulovaná len s ohľadom na šport a nie aj na iné oblasti ako školstvo či sociálna sféra. Ďalší z poslancov František Majerský sa obáva, že ak samospráva prestane podporovať profesionálne kluby, zanikne v meste profesionálny šport. „Podporujeme mládež a to je výborné, ale mladá generácia musí mať aj vzory a tie bude mať len vtedy, ak budeme mať na území mesta profesionálne kluby. Ak odstrihneme financie pre ne, nebudú môcť hrať na profesionálnej úrovni, prípadne úplne zaniknú,“ skonštatoval Majerský. Podotkol, že žiaden zákon nezakazuje mestu podporu profesionálneho športu a dotácia na tri roky môže dosiahnuť 200.000 eur.

Poslankyňa Alena Madzinová si myslí, že aj napriek výsledkom ankety by malo mesto profesionálny šport podporiť. „Hokej je značkou mesta Poprad, je populárnejší, ale máme tu napríklad aj basketbal. V tomto prípade nejde o žiaden profesionálny klub, pretože v súťaži žien reprezentujú hráčky do 23 rokov a iba jedna má 24 rokov. Nepoberajú žiadne odmeny, kvalitne hospodária s tým, čo im dáme a majú veľký problém získať na činnosť sponzora. Myslím si, že toto treba v prípade dotácií zohľadniť,“ upozornila Madzinová.

Spätné dotácie pre audiovizuálny priemysel sa majú zvýšiť na 33 percent

Finančná podpora pre šport je podľa primátora na tento rok na úrovni približne 2,77 milióna eur, z toho priama grantová podpora je 828.000 eur a len prevádzka zimného štadióna stojí mesto ročne takmer 1,14 milióna eur. Priama dotácia napríklad pre profesionálny hokejový klub v Poprade je na úrovni 130.000 eur. „Ja si nemyslím, že táto suma, keď má klub rozpočet na sezónu približne milión eur, je niečo, čo ich zlikviduje,“ zdôraznil Danko. Podľa neho by mali kluby fungovať na základe sponzorských dotácií a mesto by malo podporovať len mládež.

Zároveň upozornil, že mestu sa od budúceho roka zvýšia bežné výdavky a v rozpočte to treba zohľadniť. Zároveň prisľúbil, že ak by hrozil zánik niektorého z profesionálnych klubov, mesto urobí všetko preto, aby sa situáciu podarilo zvrátiť. „V návrhu budúcoročného rozpočtu navrhujeme z kapitálových výdavkov vyčleniť na budovanie športovej infraštruktúry na roky 2020 – 2022 viac ako sedem miliónov eur, z toho dva milióny bude dotácia zo štátu, takže päť miliónov pôjde z mestského rozpočtu. Myslím si, že je to veľmi slušná čiastka,“ dodal Danko.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma