Jednou vetou

Odbory v DPMK pozastavujú ostré štrajky, štrajková pohotovosť trvá

Ilustračné foto

foto: TASR - Roman Hanc

Štrajková pohotovosť zamestnancov Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) pokračuje. "Ostré štrajky zatiaľ pozastavujeme," oznámili odborári v stredajšom liste primátorovi Košíc Jaroslavovi Polačekovi.

Odborári zároveň predložili primátorovi na podpísanie návrh vyhlásenia s jeho záväzkom vyvinúť „všetky možnosti k naplneniu oprávnených požiadaviek zamestnancov DPMK“. Argumentujú pritom jeho vyhlásením na verejnom zhromaždení zamestnancov 16. mája.

Do ostrého štrajku sa zapojili takmer všetci vodiči DPMK, tvrdia odborári

V predloženom texte sa uvádza, že „je potrebné, aby boli v plnej výške uhradené oprávnené náklady vynaložené na základe objednávky pre službu vo verejnom záujme – mestská hromadná doprava“. Primátor sa má ďalej zaviazať, že zvolá mimoriadne mestské zastupiteľstvo, kde prednesie bod – platba za službu vo verejnom záujme pre DPMK a osobne sa pričiní o to, aby ho poslanci schválili.

List poslali predseda Základnej odborovej organizácie vodičov MHD pri DPMK Ivan Horváth a predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK Andrea Vindišová.

Odbory žiadajú pre zamestnancov DPMK desaťpercentné zvýšenie tarifných miezd. Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v DPMK 11. marca, v máji sa konali dva ostré štrajky – dvojhodinový 9. mája a štvorhodinový 22. mája.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru