Jednou vetou

Oddnes je otvorené Múzeum TANAP-u i botanická záhrada

Železničná stanica Tatranská Lomnica vo Vysokých Tatrách, archívne 2018

Foto: TASR

Z hygienických dôvodov bude v múzeu zatvorený medvedí brloh

o dvojmesačnej prestávke, ktorú si vynútili opatrenia súvisiace so šírením koronavírusu, bude oddnes opäť otvorené Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Prvých návštevníkov v tejto sezóne privíta v rovnaký deň aj neďaleká Expozícia tatranskej prírody, známa ako botanická záhrada.

Štátne lesy TANAP-u obe prevádzky otvárajú v súlade s opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré nadobudlo účinnosť 6. mája. Návštevníci sú však povinní rešpektovať prísne hygienické opatrenia.

Do priestorov Múzea TANAP-u môžu po vydezinfikovaní si rúk pri vchode vstupovať len s rúškom alebo inými alternatívami. V priestoroch múzea sa v tom istom okamihu nesmie zdržiavať viac ako 30 osôb, pričom musia medzi sebou zachovávať minimálne dvojmetrové rozostupy. „Väčším skupinám preto odporúčame objednať sa vopred. Z hygienických dôvodov bude uzavretý medvedí brloh, ktorý je atrakciou predovšetkým pre najmenších návštevníkov. Na povinnosť dodržiavať spomínané opatrenia upozorní aj oznam umiestnený na vchodových dverách múzea,“ uviedla hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Podobné pravidlá platia aj pri návšteve Expozície tatranskej prírody, kde sa však vzhľadom na jej rozlohu môže v jednom okamihu zdržiavať najviac 50 ľudí. Na ploche 3,20 hektára návštevníci už tradične nájdu vyše tristo druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast, až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

Rozmiestnené sú v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach. „Rovnako ako po minulé roky a aj teraz si záujemcovia budú môcť vybrané druhy rastlín priamo v areáli botanickej záhrady kúpiť. Na predaj je pripravených viac ako 80 druhov rastlín a päť druhov drevín, v ponuke bude aj obmedzený počet miniskaliek naaranžovaných v črepníkoch,“ priblížila Petránová.

Otváracie hodiny sa nemenia, múzeum i botanická záhrada sú otvorené sedem dní v týždni. Kým muzeálne expozície sú verejnosti prístupné po celý rok, sezóna v Expozícii tatranskej prírody sa končí v septembri. Podrobnosti nájdu záujemcovia nawebovej stránke www.lesytanap.sk.

Návštevníkom Tatranského národného parku budú k dispozícii opäť aj informačné centrá, ktoré prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru