Jednou vetou

Okolnosti súdneho procesu s Mazurekom rozhorčili aktivistov

Účastníci protestu proti súdnemu procesu s poslancom NR SR Milanom Mazurekom na Námestí Slobody v Banskej Bystrici 26. februára 2018

foto: TASR

Okolnosti prvého dňa súdneho procesu s poslancom NR SR za stranu Kotleba – ĽSNS Milanom Mazurekom, ktorý sa začal 26. februára na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici, vyvolali rozhorčenie u miestnych aktivistov a zástupcov mimovládnych organizácií.

V utorok adresovali primátorovi mesta Jánovi Noskovi otvorený list, ktorý poskytli i médiám. Žiadajú ho o vysvetlenie, ako je možné, že mohlo neohlásené zhromaždenie pred ŠTS, na ktorom sa zúčastnili asi tri stovky hlasno skandujúcich sympatizantov strany, prebehnúť bez akéhokoľvek zásahu kompetentných orgánov. V stanovisku, o ktoré požiadala TASR magistrát, sa uvádza, že „mesto nebolo pasívne, práve naopak“.

„Pod oknami súdu sa zhromaždilo asi 300 priaznivcov, ktorí zablokovali dopravu, chodníky pre peších, zastávku MHD a podľa nás narúšali verejný poriadok, o to viac, že sa zhromaždenie konalo v tesnej blízkosti základnej školy až do konca pojednávania, ktoré sa skončilo cca o 16.30 h,“ cituje z obsahu otvoreného listu Martina Strmeňová, koordinátorka platformy Nie v našom meste.

Mazurek namietal znalca! Má za to, že je Žid a je zaujatý

„Zástupcovia Nie v našom meste, ktorí sa zúčastnili na pojednávaní, sa pýtali prítomných členov štátnej polície na plánovaný postup voči zhromaždeniu, a dozvedeli sa, že čakajú na pokyn mestskej polície (MsP). Môže dav zablokovať ulicu? Môže dodávka s reklamou politickej strany stáť na chodníku? Zložky MsP by neváhali, ak by bola na chodníku odstavená akákoľvek iná dodávka,“ uvádza sa v liste primátorovi s tým, že nezasiahnuť a nerozpustiť neohlásené zhromaždenie, bolo vraj chybou.

„Počas celého zhromaždenia mesto intenzívne komunikovalo s príslušníkmi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ), s príslušníkmi MsP, ako i so zástupcami ŠTS. Počas celého trvania zhromaždenia bol prítomný aj prvý zástupca primátora, práve pre prípad rozpustenia zhromaždenia, ak by boli naplnené zákonné dôvody pre taký postup. Vzhľadom na to, že nenastali okolnosti, čiže zákonné dôvody, ktoré oprávňujú zástupcu obce zhromaždenie rozpustiť, toto byť rozpustené nemohlo. Rovnako situáciu vyhodnotili i príslušníci PZ, ktorí by tak v prípade neprítomnosti zástupcu obce mohli urobiť tiež,“ konštatuje sa v stanovisku mesta, ktoré TASR poskytla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Ako z neho tiež vyplýva, dodávku stojacu na chodníku, riešil priamo náčelník MsP a priestupcovi uložil pokutu v blokovom konaní vo výške 50 eur.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava