Jednou vetou

Okrem perinbaby s hmlou je v ponuke aj toto

Víkendové tipy posielajte na redakcia@hlavne.sk

autorská koláž hlavne.sk

Zdá sa, že Perinbaba bude testovať zásoby snehu v sobotu a nedeľu. Podľa SHMÚ má byť od juhu postupne na viacerých miestach sneženie, ojedinele hmla. Teploty cez deň medzi -3 až 2, v noci na severe a východe aj do -13 stupňov. Vtedy sa oplatí byť naozaj pod perinou, ale cez deň sa budú konať aj tieto podujatia. Vyberte si z našich tipov:

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Vianočné pechtle mechtle

Takmer všade sa cez víkend, na každom možnom mieste, námestí, ulici, či rohu sa konajú vianočné trhy, jarmoky, vianočné burzy, bazáre a podobné pechtle mechtle. Veď je pred nami tretia adventná nedeľa. Kde začať?

Poprad: nám. Sv. Egídia – Tradičný vianočný jarmok, Zvolen: Nám. SNP – Vianočné trhy, Pezinok: Radničné nám. – Vianočné trhy, Levoča: Severný park – Vianočný remeselný trh, Nitra: Klokočina – Vianočné mestečko, pastoračné centrum Klokočina organizuje Charitatívne vianočné trhy, Michalovce: Obchodná a Markušova – Vianočné trhy, Hlohovec: Čarovné vianoce na zámku, Sliač: Vianočné hody na námestí pri fontáne, BA – Trnávka: Charitatívne vianočné trhy v Oratku u Saleziánov, alebo vo V-klube na nám. SNP bude Vianočný bazár chalaňov.

FOTO: Na vianočné trhy si vybehli aj známe tváre. Takto si vychutnali dobroty a náladu!

Podobne s trhmi to bude aj v Partizánskom, v Námestove, v Nových Zámkoch, v Kalinkove, vo Svätom Antone, v Šarišských Michaľanoch, v Starej Ľubovni alebo Kysuckom Lieskovci, dokonca aj Močenok robí pri obecnom úrade Vianočné trhy, Kokava nad Rimavicou robí podujatie na námestí s názvom „Zdravie, šťastie Vinšujeme Vám“, v Blave na „Tyršáku“ bude zase Vianočný street-food. Možno dostanete do burgra aj ihličie 🙂 alebo vyskúšajte Vianočný Hand-made víkend v Inchebe.

Všade to bude určite rozvoniavať dobrotami, koláčikmi, punčom, čajom, kávou, horčicou, cibuľou, kečupom, lokšou, kapustou a klobásou, tešíte sa? A vyhrávať samozrejme bude vianočná muzička, niekde aj malé vystúpenia. Dobrú chuť aj náladu na všetkých trhoch želáme. Jedno je však isté, nikde z týchto miest nepríde speváčka Ariana Grande, tak ju máte aspoň tu:

Prieskum cien: Za zemiaky na šalát zaplatíte o 130 percent viac

Nedeľné akcošky

Ak ste chodili cez rok na Dobrý trh, viete, čo všetko milé, dobré a chutné tam zoženiete. Na tretiu adventnú nedeľu organizátori pripravili Vianočný Dobrý trh a bude sa konať priamo v centre Bratislavy na nám. SNP. Malí, veľkí, všetci si prídu na svoje. Ručné výrobky, knižky, domáce koláče, farmárske fajnovosti a podobné vecičky. Pestrý program v týchto dňoch nachystalo aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, celú ponuku si môžete pozrieť TU.

Vianocami ožije v nedeľu hrad Budatín. Okrem klasických trhov pripravili živý betlehem a ďalšie prekvapenia. Vianočné koncerty zažijete na viacerých miestach napríklad: v Jezuitskom kostole Skalica, v Evanjelickom kostole Sučany, Benefičný koncert v Krásne nad Kysucou, Adventný koncert v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bojniciach, Vianočné pastorále v spoločenskom dome v Tlmačoch, alebo koncert Základnej umeleckej školy v Novej Dubnici, Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie v Považskej Bystrici organizuje Mozartove Vianoce.

Inšpirujte sa a čakanie na Vianoce si skráťte poznávaním plným zážitkov

Určite si dávajte cez víkend pozor na poľadovicu a námrazu. Inak si koledujete, že budete hviezdou podobného videa:

Možno stretnete aj niekoho známeho, alebo aspoň kto sa na hviezdu podobá. Ako napríklad táto milá pani z jednej čistiarne. Skvelá dvojníčka, čo poviete?

Dvojníčka známej speváčky v Bratislave | foto: hlavne.sk, koláž

Vyparádená Heringhová s deťmi pod stromčekom. Prečo sa fotili naposledy?

Ak potrebujete vyslovene relaxovať a nikam sa nechystáte, nájdite si 10 hodín a pozrite si toto horenia ohňa v krbe. Miestami dych vyrážajúce momenty, keď to praská a jednotlivé kusy dreva sa zmenia na čierne uhlíky. Famózne výkony:

Však budete niektorí trénovať vianočné pesničky a koledy? Majster grimás Jim Carrey skúša tiež:

Inak, keď cestujete na sviatky domov, najvyšší čas si zháňať lístky a miestenky. Kvôli komfortu. Toto hádam nechcete zažiť:

A ešte jedna inšpirácia, možno pre hlavné mesto, keď už existujete ten bikesharing. Čo tak urobiť Mikulášsko-Santovu jazdu na bicykli?

Prežite príjemný predvianočný víkend, nenaháňajte sa a kašlite na stresy. Treba sa s úsmevom, v pokoji, s dobrou náladou pripravovať na Vianoce 🙂 Peknú sobotu aj nedeľu želáme!

Konečne dofrčal. Všetkým sa ušli v Bratislave sladkosti od Mikuláša.

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru