Jednou vetou

Opatrovateľská služba v Starom Meste už pozná svoju budúcu adresu

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Projekt vybudovania zariadenia opatrovateľskej služby v bratislavskom Starom Meste pomaly napreduje. Vyrásť by malo na rohu Dobšinského a Palárikovej ulice a zastrešiť by malo tri menšie sociálne zariadenia, ktoré sú v súčasnosti v troch rôznych bytových domoch a v nevyhovujúcich podmienkach.

„Máme právoplatné stavebné povolenie na nájomný bytový dom. Formálne sme oznámili začiatok výstavby Stavebnému úradu v Devínskej Novej Vsi a súčasne sme požiadali o zmenu účelu stavby na zariadenie opatrovateľskej služby,“ uviedol pre TASR starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

Samospráva postupne dopĺňa všetky potrebné podklady s cieľom, aby do dvoch mesiacov mohla získať stavebné povolenie. Problémy starosta nepredpokladá, súhlasné stanoviská udelili všetky dotknuté inštitúcie. „Paralelne spúšťame proces verejného obstarávania na zhotoviteľa tak, aby sme v lete mohli začať stavať,“ doplnil Števčík. Poslanci pritom pri jednej z posledných úprav rozpočtu alokovali na predmetnú stavbu čiastku 2,7 milióna eur.

Zariadenie zastreší 3 v 1

Výstavba nového zariadenia by podľa odhadov mala trvať zhruba dva roky. Po jeho dobudovaní by sa tam mali presťahovať klienti z troch menších sociálnych zariadení opatrovateľskej služby, a to z Paulínyho a Maróthyho ulice a Vajanského nábrežia. Súčasťou zariadenia bude aj vlastná kuchyňa, ktorá zabezpečí stravu aj pre neďaleké seniorcentrum na Podjavorinskej a tiež vlastná práčovňa.

Nové priestory by mali spĺňať všetky normy, od hygienických, cez zdravotné až po sociálne. „Zariadenia sú teraz v bytových domoch, kde sú nevyhovujúce podmienky. Pokiaľ ide o službu, mali by sme novým zariadením vybudovať štandard, lebo sme hlboko za ním,“ podotkol Števčík. Mestská časť tým zároveň získa nové priestory, ktoré by podľa starostu mohla prenajať, predať alebo využiť iným spôsobom. Napríklad do uvoľnených priestorov na Maróthyho by sa mohol presťahovať denný stacionár. Ten bol v minulosti na Záhrebskej ulici, musel však ustúpiť jasličkám a mestská časť ho dočasne presťahovala do seniorcentra na Podjavorinskej ulici.

V priestoroch na Záhrebskej ulici by sa po ich rekonštrukcii mali otvoriť detské jasle. Tie sa pre nevyhovujúce pôvodné priestory a rozšírenie kapacity majú vysťahovať z priestorov na Hollého ulici. V minulosti sa tiež hovorilo, že na Hollého by sa malo následne presťahovať rodinné centrum Prešporkovo, ktoré by tým uvoľnilo priestory pre zriadenie ďalšej triedy pre prvákov v základnej škole na Grösslingovej ulici.

Môže vás zaujímať

Policajti zachraňovali ženu na Via ferrate