Jednou vetou

Osobu preliezajúcu cez vozne odstaveného vlaku usmrtil elektrický prúd

Ilustračná foto

Foto: TASR

Minulý týždeň zasiahol elektrický prúd v stanici Senec osobu preliezajúcu cez vozne odstaveného vlaku. Stalo sa tak po krátkom výpadku napájania trakčného vedenia.

 „Neznáma osoba neoprávnene prechádzala cez koľaje a snažila sa preliezť cez vozne odstaveného vlaku,“ uviedol hovorca Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Michal Lukáč. Doplnil, že osoba po zásahu prúdom zomrela.

ŽSR v 24. kalendárnom týždni neevidovali žiadnu zrážku civilnej osoby s vlakom. Opakovane apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie.

Zrážka vlaku s osobným autom si v Poľsku vyžiadala piatich mŕtvych

„V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ), umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia,“ pripomenul Lukáč.

Dodal, že ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, treba spustené závory bez váhania preraziť, pretože o chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo. Jeho hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a rušňovodič nemá väčšinou žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru