Jednou vetou

Otrasný pohľad: V centre Bratislavy pobehujú potkany a povaľujú sa bezdomovci

Na Kamennom námestí v Bratislave sa po odstraňovaní čiernych stavieb rozšírili potkany a bezdomovci

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Jeden neuveriteľný hnus. Priamo na miestach, kde chodí v hlavnom meste dennodenne množstvo ľudí aj turistov sa voľne pohybujú potkany a navyše miesto špatia skupinky bezdomovcov. Obraz Bratislavy, za ktoré by sa iné metropoly prepadli od hanby. Pozrite si nižšie foto aj video. Čo na to kompetentní?

Do redakcie sme dostali tip od čitateľa, ktorý nás upozornil na dlhodobejší problém v okolí Kamneného námestia v centre Bratislavy. Na miestach bývalých bufetov a prevádzok občerstvenia si vybudovali svoje „hniezdočko“ bezdomovci. A to nie je všetko.

VIDEO: Takto ste Bratislavu asi nevideli. Pamätáte si, ako vyzerala kedysi?

V okolí spomínaného miesta a priamo pred ľuďmi sa v tomto priestore pohybujú premnožené potkany, ktoré tu vyhľadávajú potravu a pri troche šikovnosti si ich turisti aj miestni môžu natočiť ako atrakciu. V odvážnejšom prípade aj prikrmovať, ale to v žiadnom prípadne neskúšajte!

Na celý problém len prednedávnom poukázali Bratislavské noviny, ktoré zverejnili aj videá dokazujúce tento neporiadok a hnus. V čase našej návštevy týchto miest bola prítomná aj hliadka mestskej polície, ktorá sa hlúčik podgurážených a hlučných bezdomovcov snažila upokojiť.

Takto hustne jedna z najrozsiahlejších častí hlavného mesta

Ako sme sa dozvedeli na magistráte, hlavné mesto zabezpečuje deratizáciu na verejných priestranstvách a nehnuteľnostiach, ktoré sú v jeho priamej správe, podľa potreby. „Pokiaľ ide o Kamenné námestie, tento rok už boli vykonané 3 deratizácie za účelom eliminácie potkanov v tejto lokalite, pričom s obhliadkami budeme pokračovať a v prípade potreby budú vykonané opätovné zásahy,“ reagovala na naše otázky hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. článok pokračuje pod videom

VIDEO: Hnus v centre Bratislavy (video je len pre silnejšie povahy)

Potkany sa vo veľkom meradle kvôli zadováženiu potravy vyskytujú tam, kde sú zvyšky jedla a iné odpadky, inak na povrch vyliezajú veľmi zriedka. Samospráva sa týmto problémom podľa našich informácií zaoberá a monitoruje problémové lokality, ako napríklad aj Kamenné námestie, kde treba klásť zvýšený dôraz na dodržiavanie Všeobecne záväzného nariadenia o čistote a poriadku v Starom Meste, na ktorého dodržiavanie dohliadajú príslušníci mestskej polície ako poriadkového útvaru, dodala Z. Onufer. článok pokračuje nižšie

VIDEO: Putin sa cestou za Merkelovou zastavil na svadbe v Rakúsku

Podobne reagovala aj Mestská polícia v hlavnom meste. „V prípade ak by osoby, ktoré sa zdržiavajú na Vami uvedenom mieste (Kamenné námestie) napríklad znečisťovali verejné priestranstvo, konzumovali alkohol či obťažovali okoloidúcich, alebo akýmkoľvek iným spôsobom nerešpektovali všeobecne záväzné nariadenia príslušnej mestskej časti, príslušníci mestskej polície sú oprávnení takéto konanie riešiť uložením blokovej pokuty na mieste do výšky 33 eur alebo odstúpiť ho na ďalšie riešenie správnemu orgánu,“ odpovedala nám hovorkyňa Mestskej polície v Bratislave Barbora Krajčovičová.

Priestupok však musí byť zo strany mestskej polície spoľahlivo zistený a zadokumentovaný, policajti vykonávajú hliadkovú činnosť pravidelne aj na tomto mieste a v prípade ak hliadka spozoruje páchanie protiprávnej činnosti koná ihneď v súlade zo zákonom, uviedla B. Krajčovičová. článok pokračuje nižšie

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry)

Situácia je však vážna, nakoľko sa v tejto lokalite šíri neznesiteľný zápach. Nehovoriac o prenose a šírení rôznych chorôb potkanmi v danej lokalite.

To všeko sa deje len krátko pred komunálnymi voľbami, keď sa mnohí kandidáti predbiehajú v sľuboch o zveľadení mesta a jeho častí. Predbiehajú sa v tom, kto rozdáva na ulici krajšie kvety, ako si prídu do vašej obývačky vypočuť problémy mesta, prípadne aké cesty a dopravné spojenia zabezpečia, koľko zábradlí premaľujú, aké parky vybudujú a pritom stačí vyriešiť obyčajný problém s poriadkom a čistotou. Možno sa týmto ešte niekto v najbližšej kampani inšpiruje, alebo „sa to voľajako vyrieši.“

Pridajte sa k nám aj na facebooku

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru