Jednou vetou

Pápež František udelil chrámu v Hronskom Beňadiku titul Bazilika minor

Ilustračné foto

TASR - Jana Vodnáková

Pápež František v zastúpení kardinálom Robertom Sarahom, prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti, udelil titul Bazilika minor Farskému kostolu – Diecéznej svätyni v Hronskom Beňadiku.

Slávnostné vyhlásenie tohto povýšenia sa uskutoční v piatok 28. júna na Slávnosť Božského Srdca Ježišovho. „Žiadosť nitrianskeho biskupa Viliama Judáka o vyhlásenie chrámu za Baziliku minor podporila Konferencia biskupov Slovenska v minulom roku,“ informoval o tom hovorca Biskupstva Nitra Miroslav Lyko.

Budúca Bazilika minor má bohatú históriu. Chrám postavili v 14. storočí. Na mieste dnešného kostola bola prvá románska bazilika postavená v 11. storočí v roku 1075. Jej základy boli objavené pri reštauračných prácach v 19. storočí. Dnešnú trojloďovú stavbu postavili v rokoch 1346 až 1375.

Judák: Pred 1150. rokmi zomrel sv. Konštantín – Cyril, bol to veľký vzdelanec

V súčasnosti patrí kláštorný kostol k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína prvú relikviu – kúsok tkaniny skropenej Kristovou krvou. Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom.

Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia na relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku. Nitriansky biskup 25. novembra 2018 vyhlásil chrám za Diecéznu svätyňu.

Môže vás zaujímať

Policajti žiadajú od vodičov podpis, k dispozícii majú len jedno pero