Jednou vetou

Pápež František udelil chrámu v Hronskom Beňadiku titul Bazilika minor

Ilustračné foto

TASR - Jana Vodnáková

Pápež František v zastúpení kardinálom Robertom Sarahom, prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti, udelil titul Bazilika minor Farskému kostolu – Diecéznej svätyni v Hronskom Beňadiku.

Slávnostné vyhlásenie tohto povýšenia sa uskutoční v piatok 28. júna na Slávnosť Božského Srdca Ježišovho. „Žiadosť nitrianskeho biskupa Viliama Judáka o vyhlásenie chrámu za Baziliku minor podporila Konferencia biskupov Slovenska v minulom roku,“ informoval o tom hovorca Biskupstva Nitra Miroslav Lyko.

Budúca Bazilika minor má bohatú históriu. Chrám postavili v 14. storočí. Na mieste dnešného kostola bola prvá románska bazilika postavená v 11. storočí v roku 1075. Jej základy boli objavené pri reštauračných prácach v 19. storočí. Dnešnú trojloďovú stavbu postavili v rokoch 1346 až 1375.

Judák: Pred 1150. rokmi zomrel sv. Konštantín – Cyril, bol to veľký vzdelanec

V súčasnosti patrí kláštorný kostol k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína prvú relikviu – kúsok tkaniny skropenej Kristovou krvou. Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom.

Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia na relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku. Nitriansky biskup 25. novembra 2018 vyhlásil chrám za Diecéznu svätyňu.

Môže vás zaujímať

KOMÁRNO: Muža po páde do šachty zachraňovali hasiči