Jednou vetou

Parkovisko ministerstva dopravy zaplnili namiesto áut deti

Ilustračné foto

TASR

Vyskúšať si zdieľané mestské bicykle, riadenie lokomotívy, ako aj zúčastniť sa na simulácii cestnej premávky mohli žiaci základných škôl v piatok v rámci podujatia Deň mobility pre deti. Organizovalo ho Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR pri príležitosti Európskeho týždňa mobility. Parkovisko ministerstva sa tak zmenilo na dopravné ihrisko, kde sa deti učili aj zásadám bezpečnosti na cestách.

Primaciálne námestie patrí opäť Radničkiným trhom

Touto aktivitou chce rezort dopravy prispieť k rozvoju dopravných návykov u detí a predstaviť rôzne ekologické spôsoby cestovania. „Som veľmi rád, že sa do akcie zaangažovalo toľko detí. Počet áut len narastá, cestná doprava je čím ďalej, tým horšia. Hlavne deti musíme viesť k tomu, aby sa naučili, že ísť peši alebo na bicykli je niekedy aj rýchlejšie. A v prvom rade ide o bezpečnosť v cestnej premávke, ktorú deťom vysvetľujú policajti,“ priblížil minister dopravy Árpád Érsek.

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

Národný cyklokoordinátor z MDV SR Peter Klučka vysvetlil, že plocha parkoviska, ktoré slúžilo iba na odstavovanie áut, sa dá využiť aj zmysluplne. „Deti si vyskúšajú jazdu na kolobežke, bicykli, simuláciu riadnej premávky, majú možnosť vyskúšať si na priamom príklade, čo to znamená, keď vybehnem spoza auta oproti prechádzajúcemu autu a vidieť zdieľané bicykle, ktoré sú budúcnosťou,“ doplnil Klučka.

Na podujatí sa zúčastnili deti z okolitých bratislavských škôl – zo ZŠ Ivana Dérera, ZŠ Vazovova, ZŠ Sibírska a ZŠ Matky Alexie. Celkovo sa na akcii vystriedalo takmer 220 detí.

Môže vás zaujímať

Trnavský kraj zriadil pre koronavírus linku psychologickej pomoci