Jednou vetou

Patrik P., právoplatne odsúdený v kauze nebankoviek, sa chce dostať na slobodu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Patrik P., právoplatne odsúdený koncom marca minulého roka Najvyšším súdom (NS) SR v kauze podvodu nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia na sedemročný trest odňatia slobody, sa chce dostať na slobodu, zároveň aktuálne od stredy čelí ďalšiemu súdnemu konaniu.

Na Okresnom súde v Trnave bolo pôvodne na štvrtok (11. 7.) naplánované verejné zasadnutie, na ktorom sa malo rozhodovať o podmienečnom prepustení Patrika P. z výkonu trestu odňatia slobody, ktorý si odpykáva v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove.

FOTO: To musíte vidieť. Najvzornejší cyklista alebo diskotéka na kolesách?

„Termín verejného zasadnutia nariadený na zajtra 11. júla bol zrušený a bol nariadený nový termín na 18. júla,“ uviedla v stredu hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Dôvodom je, že na štvrtok je naplánované na Okresnom súde Bratislava I pojednávanie, kde Patrik P. zase čelí obžalobe za trestný čin sprenevery. Vo veci sa začalo pojednávať po prvý raz v stredu.

„Okresný súd Bratislava I dnes začal pojednávať v trestnej veci P. P., obžalovaného z pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu sprenevery. Podľa obžaloby v desiatich skutkoch mal v rokoch 2010 – 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákať finančné prostriedky v celkovej sume 959,75 eura, ktoré však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných, čím mal spôsobiť škodu poškodeným v celkovej sume vyše 840.000 eur,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Okrem toho Krajský súd v Bratislave mal v januári tohto roka pojednávať s Patrikom P. v prípade neplatenia výživného. Proces pre práceneschopnosť obhajcu odročili. Obžalovaný mal platiť svojej dcére výživné vo výške 165,97 eura mesačne. Podľa pôvodného trestného rozkazu si však svoju vyživovaciu povinnosť riadne neplnil od augusta 2013 do 20. marca 2015, keď sudkyňa trestný rozkaz vydala.

FOTO: Šialenec za volantom prefrčal obcou ako blesk a ešte bol aj drzý na policajtov

KS v Bratislave v máji 2016 potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava IV, ktorý ho odsúdil na trest odňatia slobody vo výmere päť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden rok.

Patrik P. je známy z kauzy podvodov na nebankovkách, v ktorej figuruje spolu s Dávidom Brtvom a Jozefom M. Vytváraním falošných pohľadávok voči spoločnostiam mala trojica spôsobiť škodu vtedajších 448 miliónov korún, zo zatvorených pobočiek sa mala pritom obohatiť o 53 miliónov korún.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností ho uznal vinným ako prvostupňový súd Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Najvyšší súd SR ho napokon 28. marca minulého roka odsúdil na sedem rokov za mrežami.

Od júla minulého roka si odpykáva zvyšok svojho trestu. Brtvu odsúdil súd na deväť rokov, od augusta 2018 je však podmienečne prepustený.

Hasiči pokračujú od skorého rána v hasení požiaru v lokalite Veľký Gápeľ

Pojednávanie s hlavným obžalovaným Jozefom M. zase vyčlenili na samostatné konanie. Následne senát NS SR v marci tohto roka prerušil trestné stíhanie Jozefa M. Dôvodom bolo, že obžalovaného nemohli pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne