Jednou vetou

Peľ brezy končí, začínajú ihličnany a silne alergizujúci peľ tráv

Ilustračné foto

pixabay.com

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ ihličnanov. Denné koncentrácie peľu brezy už poklesli a to hlavne vplyvom počasia a len ojedinele dosahovali alergologicky významné koncentrácie.

Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline a v Košiciach. „Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, topoľa, vŕby, duba, hrabu i jaseňa mali tiež klesajúcu tendenciu. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ javora, pagaštanu, pŕhľavovitých rastlín, orecha, buka, duba, skorocelu, štiavu a bazy. Čo alergikov na peľ nepoteší je, že denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zaznamenali mierny nárast na celom území Slovenska,“ konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Obdobie alergií: Toto ste o nich netušili!

Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorého denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín.

Peľová sezóna brezy – najsilnejšieho alergénu končí, jej denné koncentrácie budú mať naďalej klesajúcu tendenciu a už nedosiahne alergologicky významné úrovne. Významne ale narastú denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľ tráv bude pribúdať na celom území Slovenska. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok možno očakávať vyššie koncentrácie peľu všeobecne. Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a výraznejším nočným ochladením.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru