Jednou vetou

Peľová sezóna brezy sa rozbieha naplno, pribudne aj peľ dubov

Ilustračné foto

pixabay.com

Výrazné oteplenie v uplynulom týždni prinieslo so sebou ďalšie rozšírenie druhového spektra peľu v ovzduší. Vplyvom vysokých denných teplôt veľmi rýchlo rozkvitajú ďalšie stromy a kry. Prudko a naplno sa rozbieha peľová sezóna brezy. Konštatovala to hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová s tým, že alergici v tomto roku prežívajú pomerne hektický štart sezóny.

„Peľ, ktorý je distribuovaný vetrom, spôsobuje, že v ovzduší stredného a severného Slovenska sa ešte stále vyskytovali vysoké koncentrácie peľu jelše a liesky, hoci v danom regióne dokvitla. Zároveň už v nižších polohách rozkvitla breza a v ovzduší dochádza ku kumulácii peľu rôznych alergologicky významných druhov, čo sa výraznejšie odzrkadlí i na zdravotnom stave alergikov,“ priblížila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ.

Podľa nej peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité bude dosahovať alergologicky významné hladiny najmä na strednom a severnom Slovensku, očakáva sa pokles denných koncentrácií peľu topoľa.

„Oproti predchádzajúcemu týždňu došlo k nárastu denných koncentrácií peľu topoľa v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici. Prudký nástup peľovej sezóny brezy priniesol v Bratislave maximálnu dennú koncentráciu 300 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Trnave 134 a v Nitre 83 peľových zŕn. Ostatné stanice zaznamenali stredné a nižšie hladiny. V ovzduší sa vyskytoval aj peľ hrabu, vŕby, jaseňa, javora a brestu,“ uviedla Lafférsová.

Ako dodala, v nasledujúcom týždni sa naplno rozbehne peľová sezóna brezy na celom území Slovenska. Pribudne i peľ dubov. Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovať zrážková činnosť či nočné mrazy.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru