Jednou vetou

Peľová sezóna sa zimou skončila, ale alergikov môžu potrápiť aj roztoče

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Hoci sa peľová sezóna zimou skončila, neznamená to, že mnohí alergici nemajú stále problémy, teda tí, ktorí trpia na aleregény vnútorného prostredia.

„Oddelenie biológie životného prostredia banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) sa okrem monitorovania peľovej situácie venuje i rozširovaniu diagnostiky ďalších alergénov v životnom prostredí. V rámci špecializácie medzi laboratóriami biológie životného prostredia pri jednotlivých RÚVZ sa ako jediné venuje diagnostike prítomnosti alergénov roztočov v bytovom prachu,“ konštatovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

KOMENTÁR: Nesvojprávny minister Lajčák?

„Princípom metódy je za pomoci biochemického testu stanoviť prítomnosť alergénov v exkrementoch roztočov, obsiahnutých vo vzorkách prachu z vnútorného prostredia, nájsť zdroj a miesta najväčšieho výskytu roztočov a overiť potrebu ich likvidácie aj iným spôsobom ako vysávaním. Exkrementy roztočov ako látky ohrozujúce zdravie si totiž udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok,“ vysvetlila Janka Lafférsová, odborníčka z RÚVZ v Banskej Bystrici.

V zimnom období ľudia trávia viac času vo svojich obydliach, preto sú viac vystavovaní inhalačným alergénom, vyskytujúcim sa v prostredí bytov a domov. Roztoče v bytovom prachu sú hojne vyskytujúcou sa zložkou vnútorného prostredia.

Podľa odborníkov v súčasnosti so zatepľovaním panelových domov dochádza k zvyšovaniu vnútornej vlhkosti a tým k zvyšovaniu výskytu roztočov a nimi spôsobených alergií, predovšetkým u detí.

„Alergény roztočov sú silne hygroskopické a vo vlhkom prostredí prenikajú z exkrementov, priľnú na prachové častice a spolu s nimi sú vdychované. Patria medzi inhalačné alergény. Predovšetkým u detí môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické problémy, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek,“ dodala Lafférsová.

Ľudia nechodia v eurovoľbách voliť, lebo sú spokojní, že sme v EÚ, povedal Hajšel

Účinnou ochranou podľa nej je používanie protiroztočových chráničov na matrace, vankúše a prikrývky zo syntetických materiálov, ktoré je možno prať aspoň pri teplote 60 stupňov Celzia.

Treba v byte eliminovať koberce a iné textílie, dlážku vytierať navlhko, aby sa zabránilo víreniu prachu.

Vedecké štúdie totiž dokazujú, že pokiaľ sa miesta výskytu roztočov ošetrujú pravidelne vhodným spôsobom, je možné znížiť vystavenie osôb alergénom na minimum.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru