Jednou vetou

Peší prechod z Kalinova a Čertižného na Duklu absolvuje 48 turistov

Ilustračné foto

TASR

Peší prechod Nízkych Beskýd z Kalinova a Čertižného na Duklu absolvuje v utorok spolu 48 turistov. Ide už o 38. ročník akcie, ktorá sa na severovýchode Slovenska realizuje v súvislosti s ukončením druhej svetovej vojny. TASR o tom informoval predseda Klubu slovenských turistov Beskyd Svidník Michal Hajduk.

Vyrážalo sa z dvoch miest. Prvá trasa vedie z Kalinova cez Haburské rašelinisko, Kameň, Čertižské sedlo, Kút až na Duklu. Je dlhá 35 kilometrov, prevýšenie predstavuje 850 metrov. Druhá začína v Čertižnom a na tú prvú sa napája v štvrtom orientačnom bode. Jej dĺžka je 16 kilometrov, prevýšenie 300 metrov. Obe vedú štátnou hranicou. „Dve trasy sme vymysleli preto, lebo na pochode sa zúčastňuje aj turistický oddiel mládeže,“ vysvetlil Hajduk s tým, že tak chceli vyjsť v ústrety všetkým účastníkom.

Radi beháte? Tento beh má poriadnu tradíciu, vyskúšajte

Ako ďalej uviedol, prechod realizujú na počesť prvej oslobodenej obce v bývalom Československu, ktorou je práve Kalinov. Počet turistov sa podľa jeho ďalších slov každým rokom zvyšuje. „Dnes máme dokonca aj zahraničných účastníkov z Českej republiky. Prišli na návštevu a prihlásili sa aj na pochod,“ spomenul s tým, že ostatní pochádzajú zo Stropkova, Medzilaboriec a okolia.

Ukončenie celej akcie je naplánované v popoludňajších hodinách vo Vyšnom Komárniku, kde na turistov čaká občerstvenie v podobe guláša. Akciu spomínaný klub organizuje v spolupráci s mestom Svidník.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru