Jednou vetou

Pestrá ponuka na víkend: Smiech vo vlaku, poriadne strašidlá, pochúťky a blšák. Kde?

fotokoláž: hlavne.sk
Dobroty, výrobky od výmyslu sveta, otvorenie hradu a letnej sezóny, ale aj oslavy Dňa smiechu vo vlaku. To je len zlomok akcií a podujatí, ktoré sme vybrali ako tipy na tento víkend. Vyberiete si?

Skôr než sa niekam vyberiete, určite je dôležité vedieť, ako bude. V sobotu má byť prevažne malá, miestami aj zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky alebo búrky, teploty do 28 st. Celzia. Nedeľa bude krajšia – jasno až polojasno a teploty do 27, na severe okolo 20 st. Celzia.

Originálne výrobky, pochúťky aj strašidlá

Toto všetko je pripravené cez víkend v Bojniciach. Koná sa tam 23. ročník Bojnického jarmoku. Čo všetko dobré a chutné tam nájdete ani netreba opisovať. Počas jarmokov na Vás čaká bohatý kultúrny program a tradičné remeslá, pochúťky, klasickí predajcovia i stánky s občerstvením a na zámku vás čaká 25. Medzinárodný festival duchov a strašidiel.

Májová klasika nesmie chýbať

Od piatku až do nedele sa koná tradičný Majáles. Je to už 11. ročník mestského otvoreného festivalu na dunajskom nábreží v Bratislave s voľným vstupom. Tri dni plné koncertov a ďalších sprievodných podujatí vyvrcholia krásnym ohňostrojom nad Dunajom. Nájdete tu park pre deti a rodičov, v nedeľu si môžete zabehať „župnú dvadsiatku“. Čaká Vás Café Európa – Open air kaviareň v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Diskusie, kuchárska show, ochutnávka jedál európskych krajín a projekcia filmu „Divoké Slovensko“ režiséra a fotografa Tomáša Hulíka. Nechýbajú hudobní hostia: Polemic, Hex, Jana Kirschner, Vec, Medial Banana a ďalší. Celý program nájdete na tomto linku (kliknite sem).

Bratislavský Majáles foto: archívne, TASR

Všetko možné aj nemožné nájdete na burzoblšáku

V Bratislave sa koná 34. Burzoblšák, presnejšie na Drieňovej 16, v čase 8:00 – 14:00 hodiny. Vstup pre návštevníkov je zdarma. Na Burzoblšáku nájdete nielen oblečenie ale aj starožitnosti, handmade výrobky, platne, knihy, obrazy a všetky znovuobjavené poklady z povaly, zóna s občerstvením, oddychová zóna s posedením, tvorivé dielne, maľovanie na tvár pre deti a príjemná atmosféra. Vstup na Burzoblšák pre návštevníkov je zdarma. Prídete niečo ponúknuť, alebo výhodne kúpiť?

Burzoblšák je komunitné podujatie, organizované každú prvú sobotu v mesiaci v bratislavskej mestskej časti – Ružinov. foto: burzoblsak.sk

Poznáte najnavštevovanejší hrad roka 2017?

Kto miluje históriu a hrady, tak v sobotu a nedeľu mu odporúčame Otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade. Slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny sa na Spišskom hrade chystá 5. mája. V kaplnke svätej Alžbety na Spišskom hrade sa potom o deň neskôr bude konať aj slávnostná bohoslužba. Počas dvoch dní je pre návštevníkov pripravený bohatý program: historický šerm, ukážky práce kata (bez obetí samozrejme), ochutnajú hradnú kuchyňu a započúvajú sa do tónov dobovej hudby. V nedeľu je navyše vstup do hradu zdarma.

Oslávte deň smiechu vo vlaku

Dobrý tip máme pre fanúšikov železničnej dopravy. A zároveň, ak sa radi smejete aj šírite dobrú náladu, tak sa pridajte v nedeľu 6. mája 2018. Vtedy bude totiž jeden z vlakov InterCity plný smiechu. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a klauni z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors budú cestujúcich liečiť smiechom.

Sestričky „Mandľa“ a „Naruby“ z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktoré budú rozosmievať cestujúcich vo vlaku  foto: ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Smiech je považovaný za najlepší liek a už túto nedeľu sa o tom presvedčia cestujúci vlakom IC 523 (Bratislava hl. st. 11:43 – Košice 16:37). Hoci vidieť klaunov vo vlaku je skôr výnimočné, profesionálni zdravotní klauni bežne precestujú za deň desiatky kilometrov aj týmto ekologickým dopravným prostriedkom. Ich cieľom je priniesť smiech tam, kde je to potrebné, najčastejšie práve na detské oddelenia nemocníc, do čakární detských ambulancií či deťom v domácej starostlivosti. „Zámerom klauniády vo vlaku je predstaviť prácu zdravotných klaunov širokej verejnosti naprieč celým Slovenskom. Deň smiechu je na takúto akciu ako stvorený,“ uviedla MUDr. Katarína Šimovičová, predsedníčka združenia.

Ak máte pre nás zaujímavé víkendové tipy, dajte nám o nich vedieť na redakcia@hlavne.sk, radi o nich napíšeme.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru