Jednou vetou

Plácida Dominga v Štúrove zatiaľ neumlčal ani Najvyšší súd SR

Obyvatelia Kossuthovej ulice v Štúrove dúfajú, že stíchne ária z Verdiho opery La Traviata v podaní Plácida Dominga, ktorú počúvajú 16 hodín denne už takmer 16 rokov. Rozhodnúť o tom musel Najvyšší súd (NS) SR. Áriu púšťa majiteľka jedného z domov cez reproduktory zavesené na stene domu. NS potvrdil predbežné opatrenie mesta vydané v roku 2015, ktoré zakazuje obťažovanie občanov šírením reprodukovanej hudby.

„Vieme, že Najvyšší súd minulý mesiac potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Nitre a tým aj naše rozhodnutie. Zatiaľ sme však rozhodnutie súdu v listinnej podobe nedostali, musíme počkať. Následne môžeme vykonávať ďalšie kroky. Naším cieľom je presadiť vykonanie rozhodnutia,“ povedal primátor Štúrova Eugen Szabó.
Na podnet prokuratúry začala konať aj polícia. Za trestný čin nebezpečného prenasledovania hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Štvorminútovú áriu z Verdiho opery sprevádzanú piskotom z reproduktorov s desaťsekundovou prestávkou musia obyvatelia štúrovskej ulice počúvať denne nepretržite od šiestej hodiny ráno do 22.00 h večer. Na konci milénia ju začala púšťať majiteľka jedného z domov. Susedom sa týmto svojráznym spôsobom chcela pomstiť za brechot psa, ktorý ju rušil pri práci.

„Spisovali sme petície, demonštrovali pred radnicou, podávali trestné oznámenia. Naša suseda nikdy neporušila dodržiavanie nočného pokoja ani neprekročila povolenú hladinu hluku. Má elektrocentrálu pre prípad výpadku elektriny a dokonca má zaplatené všetky poplatky Slovenskému ochrannému zväzu autorskému. Nevieme s ňou pohnúť,“ sťažovali sa obyvatelia ulice.

V júni 2015 vydal primátor predbežné opatrenie, v ktorom zakazuje obťažovanie občanov šírením reprodukovanej hudby. Na nasledujúce dva roky a tri mesiace sa „spievajúci dom“ odmlčal a na ulici zavládlo ticho. Éva Nothart predbežné opatrenie napadla súdnou cestou. Okresný súd nariadenie primátora odobril, rovnako tak krajský súd. Nariadenie primátora však stále nebolo právoplatné, pretože proti rozhodnutiam súdov sa Nothart odvolala. V septembri minulého roka sa tak La Traviata opäť rozozvučala Kossuthovou ulicou.

Bodku za kauzou trvajúcou takmer dve desaťročia dal NS, proti rozhodnutiu ktorého nie je prípustný opravný prostriedok. Schválené predbežné rozhodnutie primátora umožňuje v prípade jeho porušenia uložiť pokutu do výšky 1700 eur. „Nechceme ukladať pokuty, chceme dosiahnuť vykonanie rozhodnutia. Máme rôzne alternatívy, nechcem ich zatiaľ špecifikovať,“ povedal Szabó.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru