Jednou vetou

Po nádielke snehu v stredisku Strednica opäť spúšťajú prevádzku

V lyžiarskom stredisku Ždiar – Strednica cez víkend opäť spustia prevádzku, a to aj napriek tomu, že tam nedávno zimnú sezónu končili.

 „Napadlo nám približne 15 centimetrov nového snehu, tak sme nevedeli, čo s ním. Rozhodli sme sa preto upraviť zjazdovky, keďže na víkend hlásia pekné počasie,“ uviedol vedúci strediska Marián Bekeš s tým, že lyžovať sa bude dať znova na štyroch svahoch.

Dodal, že aktuálne je na zjazdovkách v Ždiari približne 40 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. V stredisku veria, že lyžiari si ešte budú chcieť užiť posledné oblúky na svahoch.

Tip na jarný výlet: Pre milovníkov, kávy, kvalitného alkoholu či dobrého jedla

Minulý víkend uzatvorili sezónu aj v neďalekej Bachledovej doline v stredisku Ski and Sun Bachledka a na rozdiel od susedov už neplánujú svahy sprevádzkovať opäť. Lanovka ku Chodníku korunami stromov však naďalej premáva, a to od 9. hodiny, vždy v polhodinových intervaloch. Letná sezóna sa v tomto stredisku začne pred Veľkou nocou 18. apríla.

So zimou sa, naopak, neplánujú najbližšie dni rozlúčiť vo Vysokých Tatrách. Obchodno-marketingový manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský uviedol, že na Štrbskom Plese napadlo za posledné dni do 20 centimetrov snehu, v Lomnickom sedle v Tatranskej Lomnici dokonca od 20 do 40 centimetrov nového snehu.

Tip na jarný výlet: Výstavy kvetov v európskych mestách

„V prevádzke sú všetky zjazdovky aj lanovky, nelyžuje sa len na Bukovej hore v Tatranskej Lomnici. Nič tak nebráni lyžiarom, aby si užili pravú jarnú lyžovačku,“ upozornil. Vo Vysokých Tatrách veria, že by mohli v prípade priaznivých poveternostných podmienok zimnú sezónu potiahnuť minimálne do Veľkej noci.

S lyžiarskou sezónou sa už pod Tatrami rozlúčili aj v menších strediskách, a to v Lučivnej, v Lopošnej doline, ale aj na svahu v Spišskom Bystrom, či v Liptovskej Tepličke.

Snehové správy

Aj dnes premávajú vleky a lanovky v 10 strediskách – lyžuje sa v Nízkych a Vysokých Tatrách, v Malej Fatre, na Kysuciach a Orave a v prevádzke je aj Skalka alebo Kohútka na slovensko-českých hraniciach. Cez víkend sa tento počet zvýši ešte o 10 areálov, ktoré majú prevádzku obmedzenú na piatok až nedeľu alebo víkend – napr. Tále, Kasárne v Javorníkoch, Oravská Lesná, Mýto pod Ďumbierom, Ski Zábava-Hruštín, Králiky ale aj Vyšná Boca, Donovaly a Čertovica.

Posledné 3 menované strediská ohlásili v nedeľu ukončenie sezóny. Vleky budú premávať aj v Skicentre Strednica v Ždiari, kde už bola sezóna ukončená, no vzhľadom na nové centimetre snehu, ktoré v tejto lokalite pripadli tento týždeň, sa podmienky zlepšili a prevádzkovateľ spustí 4 vleky.

Na otvorených zjazdovkách je súvislá snehová vrstva, ktorej hrúbka sa pohybuje od 20 do 80 cm, viac snehu je už len vo vysokohorských lokalitách – v Lomnickom sedle, na Kosodrevine v Jasnej, na Roháčoch-Spálenej a na Chlebe vo Vrátnej. Podklad je pevný, sneh je zmrznutý alebo firnový. Lyžiarske podmienky sú dobré až veľmi dobré, vďaka ochladeniu sa zlepšili.

Lyžiarske podmienky

Nízke Tatry

Jasná Juh 30 -120 cm veľmi dobré
Jasná Sever 40 – 60 cm veľmi dobré

Vysoké Tatry

Štrbské Pleso 60 – 80 cm veľmi dobré
Tatranská Lomnica 50 – 60 cm veľmi dobré
Lomnické sedlo 150 cm veľmi dobré

Západné Tatry

Roháče – Spálená 90 -110 cm veľmi dobré

Malá Fatra

Vrátna – Chleb 40 -170 cm veľmi dobré
Vrátna – Paseky 20 – 50 cm veľmi dobré
winter park Martinky 75 – 85 cm veľmi dobré

Kremnické vrchy

Skalka arena 60 – 80 cm veľmi dobré

Javorníky

Kohútka 30 – 50 cm dobré

Orava a Kysuce

Snowparadise Veľká Rača 20 – 75 cm veľmi dobré
Kubínska hoľa 30 – 50 cm veľmi dobré

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru