Jednou vetou

Po ročnej prestávke bude v Poprade záver júna opäť patriť festivalu Viva Italia

Poprad

foto: TASR

Po minuloročnej prestávke sa festival Viva Italia v závere júna opäť vráti do centra Popradu a oslávi svoje šieste narodeniny. Záštitu nad festivalom, ktorý organizuje občianske združenie PRE MESTO v spolupráci so samosprávou, prevzali okrem Veľvyslanectva Talianskej republiky na Slovensku a Taliansko-Slovenskej obchodnej komory aj Veľvyslanectvo SR v Ríme, honorárny konzulát v Miláne a Prešovský samosprávny kraj. Informoval o tom hlavný organizátor festivalu Fabio Bortolini s tým, že program štartuje v stredu 27. júna a vyvrcholí v sobotu 30. júna.

Tradičné gastronomické stánky, taliansky kinofestival, street bandové hudobné vystúpenia, konferencie, workshopy a záverečnú Italian Party na námestí organizátori tohto roku doplnili o niekoľko noviniek. Do Popradu sa okrem iného vráti dobrovoľný záchranársky a mužský spevácky zbor v jednom, Alpini. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo skĺbiť program a prídu práve Alpini, pretože tohto roku si pripomíname 100. výročie konca Prvej svetovej vojny. Vtedy Slováci a Taliani bojovali proti sebe, dnes žijeme v spoločnej Európe. V sobotu 30. júna si v Spišskej sobote toto výročie pripomenieme pietnym ceremoniálom, ktorého sa okrem zástupcov rôznych inštitúcií zúčastnia aj rodiny bývalých slovenských bojovníkov na Piave,“ upozornil Bortolini.

Čítajte viac: Ukrajinci mali loviť v rybníku pri Poprade bez povolenia, obvinili ich z pytliactva

Víkend na námestí spríjemní aj pochod Alpínskych fanfár. Novinkou bude takzvaný „mercato italiano“ – taliansky trh, kde návštevníci nájdu široký výber jedál a produktov, ktoré charakterizujú talianske námestia. Festival oficiálne otvorí koncert klasickej hudby. „Tento rok sme pripravili unikátny zážitok v podobe koncertu komorného orchestra Musica Cassovia, zloženého z popredných hráčov sláčikových skupín Štátnej filharmónie Košice, ktorí v Evanjelickom kostole sv. Egídia zahrajú Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho,“ doplnil Bortolini.

Špeciálnu pozornosť organizátori venovali susedským vzťahom a v mene prezentácie festivalu vo vedľajšom regióne spolupracujú aj so súťažou krásy Miss Liptov 2018. Finalistky budú mať v piatok 29. júna poobede v obchodnom centre na námestí vlastnú módnu prehliadku spojenú s autogramiádou známych slovenských športovcov. Ďalším zaujímavým podujatím s vôňou Talianska bude podľa šéfa organizátorov tzv. Manuel Caffe Latte Art Cup, v ktorom si sily zmerajú najlepší art baristi zo Slovenska i zahraničia.

Prečítajte si tiež: V Poprade kvôli počasiu zasahovali hasiči.

„Pod Tatrami opäť zavládne talianska atmosféra so všetkým, čo k nej patrí. Vďaka patrí všetkým sponzorom a organizáciám, ktoré festival podporujú, najmä však miestnej talianskej podnikateľskej komunite, ktorá patrí k najväčším na Slovensku,“ uzatvára Bortolini.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru