Jednou vetou

Po tragickej nehode autobusu je jeden pacient v kritickom stave, informovala Kalavská

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Po stredajšej (13. 11.) tragickej nehode autobusu s nákladným autom pri Nitre je jeden zo zranených v kritickom stave. Po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní vlády SR to uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) s tým, že tento pacient má menej ako 18 rokov.

aktualizované: 13:38

Spresnila, že celkovo bolo po nehode prevezených do nemocníc 20 ľudí, šesť už bolo prepustených do domácej liečby a 14 ostáva naďalej hospitalizovaných. Nehoda si podľa ministerky vyžiadala životy 12 ľudí, z ktorých päť malo menej ako 18 rokov.

TRAGÉDIA: Nehoda pri Nitre si vyžiadala 12 obetí, z toho štyri deti

„Najmladšia obeť mala 15 rokov a najstaršia 70 rokov,“ spresnila ministerka. Jeden zranený po nehode je v kritickom stave, ostatní zranení podľa jej slov nemajú ťažké poranenia. „Sú to drobné odreniny, cudzie telesá napríklad v oku, či ľahšie zlomeniny,“ povedala.

V stredu sa podľa ministerky rozvinula psychologická i psychiatrická pomoc pozostalým obetí nehody. Ministerka poďakovala lekárom, záchranárom, policajtom i hasičom. „Ja si nesmierne vážim ich prácu. Všetci robili s obrovskou úctou, profesionalitou a nasadením. Myslím si, že aj vďaka ich práci sa možno podarilo zmierniť následky tak strašnej dopravnej nehody,“ uviedla. Zároveň pozostalým obetí vyjadrila úprimnú sústrasť. „Je mi nesmierne ľúto tak veľa mladých životov, ktoré predčasne vyhasli,“ skonštatovala.

Príčiny tragickej nehody je predčasné komentovať, čaká sa na expertízu

Príčiny dopravnej nehody autobusu, pri ktorej pri Nitre zahynulo 12 osôb, je zatiaľ predčasné komentovať. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po štvrtkovom rokovaní vlády s tým, že treba počkať na výsledky expertízneho skúmania.

„Včera som naznačila jednu z možných variant. Na mieste boli aj naši kolegovia z olicajného zboru, aj prokurátor, aj experti z ústavu súdneho inžinierstva. Je niekoľko variant, počkáme si na výsledky expertízy,“ skonštatovala Saková.

Slovensko si uctí obete nehody autobusu pri Nitre štátnym smútkom

Koľko času expertíza zaberie, odhadnúť nevedela, podotkla však, že je lepšie počkať na kvalitnejšie výsledky. V tejto súvislosti doplnila, že v deň nehody, už o 13.20 h, boli na mieste prví policajní experti, aby sa zabezpečilo riadne preskúmanie príčin nehody.

Ministerka predpokladá, že zlatomoravská cesta I/65 neďaleko Malanty pri Nitre bude do večerných hodín naďalej uzavretá.
V súvislosti s vyhláseným štátnym smútkom na piatok 15. novembra Saková vysvetlila, že ako šéfke rezortu vnútra jej prináleží úloha oboznámiť s tým štátne inštitúcie a inštitúcie samospráv. „Potom je už na zvážení každej osoby, každého štátnika, každého politika, verejne činnej osoby, ako naloží s časom štátneho smútku,“ skonštatovala.

Pozostalým môžeme pomôcť aj finančne, v Kolíňanoch funguje centrum, informoval Richter

V obci Kolíňany pri Nitre je od štvrtka rána k dispozícii Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. Poskytovať má potrebné formy pomoci obyvateľom dotknutým tragickou nehodou autobusu. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní vlády. Pripomenul, že rezort má možnosť pomôcť pozostalým aj finančne, a to prostredníctvom humanitárneho fondu.

„Po včerajšej konzultácii so starostom obce Kolíňany od dnešného rána takéto centrum funguje. Zriadené je na obecnom úrade v Kolíňanoch pre obe dediny, Jelenec aj Kolíňany,“ povedal Richter. Vysvetlil, že centrum má svoje konkrétne úlohy a pomáhajú v ňom zamestnanci aj z úradu práce či sociálnej poisťovne, zabezpečená je sociálno-právna ochrana detí, na mieste sú aj detskí psychológovia. Richter doplnil, že k dispozícii je napríklad aj opatrovateľská pomoc v rodinách.

NSK poskytne pomoc škole, ktorej sa najviac dotkla nehoda autobusu

Minister v tejto súvislosti pripomenul, že rezort má v takýchto prípadoch možnosť cez humanitárny fond poskytnúť pomoc napríklad pri nákladoch na pohreby obetí až do výšky 800 eur. Aj to chcú podľa jeho slov zabezpečiť na mieste.

Riaditeľku úradu práce v Nitre podľa svojich slov požiadal, aby boli k dispozícii aj nezamestnaní evidovaní na úrade, a to napríklad v prípade potreby pomoci pri pohreboch, alebo akýchkoľvek iných činnostiach v týchto obciach.

Nehoda, ktorá sa stala v stredu na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre, patrí medzi najtragickejšie v histórii Slovenska. Doteraz si vyžiadala 12 obetí vrátane detí. Ďalších 15 ľudí sa zranilo. Zrazili sa pri nej autobus plný cestujúcich a nákladné auto. Slovensko si v piatok (15. 11.) uctí obete nehody autobusu štátnym smútkom. Bude trvať od 08.00 do 20.00 h. Vlajky budú stiahnuté na pol žrde.

Môže vás zaujímať

V Matejovciach opravili lávku pre peších za 31-tisíc eur