Počas Nesrovnala to Trnkovi neprešlo, ale za Valla prebehlo ľavou zadnou

Matúš Vallo a Miroslav Trnka

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, MIPS

To, čo sa nepodarilo spolumajiteľovi spoločnosti Eset Miroslavovi Trnkovi za primátorovania Iva Nesrovnala, mu hladko prešlo za Matúša Valla, ktorého finančne podporoval v predvolebnej kampani. Napriek tomu, že kasa hlavného mesta mohla získať desiatky tisíc Eur, od milionára dostane nakoniec len 700 eur.

VIDEO: Po bitke futbalových fanúšikov v Bratislave zadržali takmer 80 ľudí

Mestské zastupiteľstvo Bratislava schválilo v marci tohto roka zriadenie vecného bremena na prístupovú cestu, ktorá patrí hlavnému mestu a vedie ku Trnkovcom. Podnikateľ Miroslav Trnka pre hlavne.sk uviedol, že na pozemku bude stáť dom pre jeho dcéru. Parcela sa nachádza v lukratívnej časti Bratislavy v Horskom parku.

Trnka sa na magistrát so žiadosťou obrátil ešte v roku 2017, keď bol primátorom Ivo Nesrovnal.

Vallo zvažuje zvýšiť daň za ubytovanie pre turistov

„Pôvodne sme vôbec nežiadali o bremeno, ale pýtali sme sa na možnosť odkúpenia pozemku. Prišla zamietavá odpoveď s tým, že daný pozemok je rezerva na rozšírenie komunikácie. To znamená , že mesto má zámer rozšíriť existujúcu cestu, tak aby lepšie obhospodárila okolité pozemky vrátane toho nášho,“ napísal nám v reakcii Miroslav Trnka.

Na ulici je čulý stavebný ruch | Foto: MIPS

700 eur namiesto 30 tisíc?

Suma, ktorú mohlo získať mesto odpredajom pozemku by sa pritom mohla pohybovať okolo 30 – tisíc eur. Po zamietavom stanovisku podal Trnka žiadosť o zriadenie vecného bremena. „Tá išla 24. 1. 2018, pričom ešte 19. 6. 2018 sme dostali kladné posúdenie žiadosti na odborných útvaroch a zaradenie do zoznamu materiálov na rokovanie zastupiteľstva,“ vysvetľuje Trnka.

Valla podporil počas volebnej noci aj milionár Trnka. Na kampaň mu mal daťdesaťtisíce

Vallovci Trnkovi: Vybavené

Jeho žiadosť však do skončenia volebného obdobia nevybavili a zostala na stole súčasného primátora Matúša Valla. S tým sa Trnka aj dnes stretáva, súčasného primátora označil aj za svojho kamaráta. A to čo sa Trnkovi nepodarilo za Nesrovnala mu prešlo za jeho nástupcu Valla. „Keďže ide o pozemok, ktorý som kúpil pre dcéru, ja sám som sa s Matúšom ohľadom tejto veci nerozprával. Moja dcéra, resp. inžinier, ktorý má projekt na starosti, ohľadom vecného bremena s úradmi komunikovali od leta v snahe zistiť, kedy bude žiadosť postúpená zastupiteľstvu, keďže sa od tejto žiadosti odvíjajú ďalšie úkony smerujúce k žiadosti o územné a stavebné povolenie. S Matúšom sa vídavame pravidelne aj keď je pravda, že odkedy je primátorom, je to výrazne menej kvôli jeho pracovnej vyťaženosti,“ uviedol pre hlavne.sk Trnka.

Prístupová cesta je momentálne uzamknutá a spustošená | Foto: MIPS

Primátor Vallo v konflikte záujmov

Hoci väčšina poslancov v zastupiteľstve podporila Trnkovu žiadosť a úhradu 753 Eur, našlo sa zopár jednotlivcov, ktorým sa táto záležitosť nepozdávala a hlasovania sa zdržali. Na začiatku bol medzi pochybovačmi aj poslanec Ján Budaj. Niektorí poslanci namietali konflikt záujmov Valla s Trnkov, ktorý ho finančne podporil v kampani, no aj riešenie ako sa tomu elegantne vyhnúť a to odkúpením pozemku, čo Trnka v roku 2017 aj sám navrhoval.

Toto je nová prvá dáma Bratislavy

To poslanci, nie primátor

Väčšina poslancov sa však rozhodla pre zriadenie vecného bremena za 753 Eur a návrh pre Trnku nemeniť. „K uvedenej žiadosti boli vypracované všetky stanoviská odborných útvarov ešte v roku 2018. Materiál bol predkladaný do zastupiteľstva začiatkom roka 2019 iba z dôvodu, že v minulom roku poslanci nestihli všetky spracované materiály prerokovať. O schválení zriadenia vecného bremena na práva stavby môže rozhodovať v prípade kladných stanovísk všetkých odborných útvarov výlučne zastupiteľstvo a nie primátor. Z rovnakého dôvodu boli na to isté zastupiteľstvo predkladané aj ďalšie materiály iných žiadateľov, ktorí žiadali o zriadenie vecného bremena,“ napísal nám hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Primátor Matúš Vallo má však v zastupiteľstve väčšinovú podporu.

Z druhej strany pozemkov je prístup zarastený a komplikovaný | Foto: MIPS

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Prevalcovali kritikov

So schváleným riešením nesúhlasil poslanec Peter Lenč (NEKA), ktorý bol zástancom predaja pozemku. „Nepokladal som tento spôsob majetkovo-právneho vysporiadania za vhodný, čo sa týka cesty ako takej, nešlo o pána Trnku, ale o cestu. Vecné bremeno je podľa mňa vhodný postup pri osadzovaní inžinierskych sietí, alebo niečoho takého. Viete – pozemok ostáva v majetku mesta a mesto sa teraz musí o cestu, ktorá vedie len k súkromnému pozemku starať, „ vysvetlil nám Lenč. Zdržal sa aj petržalský starosta Ján Hrčka, či starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová. „Pre mňa bol hlavný dôvod to, že toto nebolo z môjho pohľadu výhodné riešenie pre mesto. Vhodné riešenie by bolo, keby to žiadateľ odkúpil a myslím, že by mu to bez problémov cez zastupiteľstvo prešlo. Je to vlastne pozemok pod komunikáciou, ktorý nepovedie nikam inam, len k súkromným rezidenciám žiadateľa,“ uviedla Čahojová.

Bratislavčania sa dočkali. Takto má v hlavnom meste fungovať parkovacia politika

Poslanec Milan Vetrák (Oľano, SaS, Sme rodina, KDH, OKS,NOVA, Zmena zdola) vecné bremeno pre Trnku podporil. „Bavili sme sa o tom na poslaneckom klube a tam nám gestorská komisia, finančná komisia – pán Tešovič a jej ďalší členovia – hovorili, že to rozoberali podrobnejšie a nenachádzajú tam ani právny ani finančný problém. Ak sa problém nevyskytne, materiály bežne prechádzajú,“ povedal nám.

Majitelia Esetu a ich peniaze pre politikov

Miroslav Trnka je jedným zo spolumajiteľov spoločnosti Eset, ktorá sa zaoberá ochranou počítačov pred vírusmi. Eset a jeho spolumajitelia majú v hlavnom meste viacero projektov. Mediálne známy je ich vlastnícky podiel v hoteli Carlton, alebo vybudovanie firemného sídla na bratislavskej Patrónke.

Do pozornosti slovenskej verejnosti sa dostali aj vstupom do Denníka N a angažovaním v politickom živote a to formou finančnej podpory pre niektorých kandidátov a podporou v prospech konkrétnych politických strán.

Vallo: Centrum mesta je už po bitke futbalových fanúšikov upratané

Trnkov biznis partner Anton Zajac je spoluzakladateľom Progresívneho Slovenska, verejne podporil novú stranu Andreja Kisku a vedel si predstaviť aj jej finančnú podporu. Sumou 2 500 Eur podporil Zajac aj Iniciatívu za Slušné Slovensko, z ktorej nedávno odišla ku Kiskovi jej hlavná tvár Juraj Šeliga. V prezidentských voľbách Zajac podporil finančne aj Zuzanu Čaputovú.

Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov

Samotný Trnka je jedným zo zakladateľov nadácie Zastavme korupciu, ktorej bývalý riaditeľ Pavol Sibyla vstúpil do Progresívneho Slovenska. Trnka osobne aj finančne podporil v komunálnych voľbách aj súčasného primátora Matúša Valla. Na kampaň mu prispel sumou vyše 70 – tisíc Eur.

Šéf Esetu Miroslav Trnka nechýbal počas volebnej noci v tíme Matúša Valla, Nová Cvernovka 10. 11. 2018 | foto: jxp

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk alebo

zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

NDS upozorňuje na čiastočnú uzáveru D1 na ceste medzi Bratislavou a Trnavou