Jednou vetou

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Vlna oteplenia spôsobila rozkvitnutie kvietkov

autorská koláž hlavne.sk, Bohdana Volková

Síce má jar ešte mesiac čas, dala o sebe vedieť v polovici februára. Stačilo pár dní, čo sme mali na Slovensku teplejšie a začali kvitnúť snežienky. Dokonca sa objavili aj o mnoho severnejšie - v Londýne! Čaká nás ešte zima alebo si už máme odložiť baranice a šály. Viac o príchode jari povedal pre hlavne.sk meteorológ Pavol Beránek zo SHMÚ? Fotografie si pozrite v galérii na konci článku.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Na snímke rozkvitnuté snežienky jarné v Trebišove | Zdroj: TASR

Mráz v noci krásne čaroval: Môžeme sa tešiť aj na ďalšie dni?

Blíži sa jar. Na Východnom Slovensku, v Trebišove, sa už na povrch zeme predrali prvé snežienky, ktoré sú jedným z najznámejších symbolov jari. Prvý jarný deň – jarná rovnodennosť pritom nastane až o viac ako mesiac, 20. marca. Aké počasie nás teda čaká počas najbližších dní? Jarné teploty sú ešte poriadne ďaleko!

FOTO: Pozrite si, kto zažiaril na udeľovaní cien Grammy

Ochladenie, či oteplenie?

Na polovici územia Slovenska bude v najbližších dňoch snežiť, či pršať. Najmä na západnom a severnom Slovensku platia na najbližší deň výstrahy 1. a 2. stupňa kvôli silnému vetru, sneženiu, snehovým jazykom a závejom. Teploty budú mrazivé, najnižšie teploty sa budú pohybovať okolo -1 stupňa celzia, najvyššie teploty nebudú omnoho vyššie, dosiahnu maximálne 6 stupňov celzia. V priebehu týždňa sa však teploty budú meniť. Ku koncu tohto týždňa očakávame výrazné oteplenie, teplota na juhu bude cez deň aj viac ako 10 stupňov, informoval meteorológ Pavol Beránek zo SHMÚ. O príchode jari sa však ešte hovoriť určite nedá. O definitívnom nástupe jari je ešte predčasné hovoriť, na konci februára, alebo v marci ešte môže prísť k prechodnému, výraznému ochladeniu,“ vysvetlil Beránek v rozhovore exkluzívne pre hlavne.sk.

VIDEO: Hviezda 90-tych rokov si pochvaľuje mladú manželku. Toto ho naučila!

Pozor na pokuty!

Pri trhaní snežienkových kytíc si nezabudnite dávať poriadny pozor. Namiesto kytičky by ste si totiž mohli domov priniesť pokutový blok! Snežienky môžete trhať na lúkach, lesoch či záhradách 1. a 2. stupňa ochrany, v chránených územiach s 3. až 5. stupňom ochrany je trhanie snežienok zakázané. Tu hrozí previnilcovi za jej natrhanie pokuta až do výšky 3 300 eur. Takže predtým, než si snežienky natrháte, dobre si overte, kde tak urobíte, informovalo v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.

Výročie úmrtia Štefánika pripomenie mapa histórie a súčasnosti letectva

Snežienky sa už objavili nie len na Slovensku, ale aj severnejšie, v Londýne. Pre pozretie videa kliknite na náhľad:

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Bratislave hrozí obrovský kolaps. Na tieto cesty radšej zabudnite

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma