Jednou vetou

Počasie na Slovensku poriadne úradovalo. Na strednom Slovensku bez elektriny

Počasie sa zbláznilo, meteorológovia zverejnili varovanie

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Stredné Slovensko zasiahla ďalšia energetická kalamita, bez elektriny je 23-tisíc odberných miest.

V poradí tretia energetická kalamita v priebehu februára zasiahla oblasť stredného Slovenska. Aktuálne je bez elektrickej energie viac ako 23-tisíc odberných miest, pričom mimo prevádzky je vyše 260 distribučných trafostaníc. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš. Podľa jeho slov eviduje SSD poruchy na 36 vedeniach vysokého napätia.

Počas noci spôsobila víchrica v Žilinskom a Banskobystrickom kraji toľko porúch, že SSD vyhlásila kalamitu. Najviac práce majú elektrikári na Orave, Liptove a na Horehroní, ale postihnuté je prakticky celé stredné Slovensko. „Keďže v noci fúkal extrémne silný vietor a na mnohých miestach padali stromy, pohotovostní pracovníci nemohli z dôvodu ohrozenia bezpečnosti pracovať na odstraňovaní porúch. Ráno už bola poveternostná situácia lepšia, preto vyrazili do terénu všetci dostupní elektrikári a piliari. Na mnohých miestach už prebiehajú opravy vedení, ale stále je dosť takých oblastí, kde treba poškodené miesta ešte len vyhľadať. Ide predovšetkým o ťažko dostupné miesta v odľahlých hornatých oblastiach,“ uviedol k aktuálnemu stavu Gejdoš.

Podľa hovorcu SSD je ťažké odhadnúť, ako dlho bude odstraňovanie výpadkov trvať. „Ak už v priebehu dňa nebude fúkať a poruchy nepribudnú, situácia by sa mala rýchlo zlepšovať a postupne bude bez elektrickej energie čoraz menej domácností,“ dodal Gejdoš.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru