Jednou vetou

Počet kolapsov z tepla mierne klesol, pomoc potrebovalo 88 pacientov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Počet kolapsov z tepla mierne klesol. V piatok (14. 6.) potrebovalo pomoc zdravotníckych záchranárov 88 pacientov. Informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

„Najviac, 15, pacientov bolo ošetrených v Bratislavskom kraji. Naopak, najmenej zásahov sme v tejto súvislosti evidovali v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, v ktorom malo ťažkosti v dôsledku horúčav zhodne po sedem pacientov,“ spresnila s dôvetkom, že záchranári znova apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu.

Dôležité je zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11.00 h do 15.00 h a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú podľa slov záchranárov záťaž pre každý organizmus.

Horúčavy budú pokračovať aj v sobotu, výstrahy platia takmer pre celé Slovensko

Najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa nemožno vyhnúť pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu je vhodné piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

„Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ uzavrela Krčová.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru