Jednou vetou

Počet letných návštevníkov Košického kraja opäť medziročne stúpol

Košice získali titul UNESCO Creative City of Media Arts

zdroj: TASR

Záujem turistov o Košický kraj kontinuálne rastie, čo potvrdila aj tohtoročná letná sezóna.

Za mesiace jún, júl a august podľa organizácie Košice Región Turizmus počet ubytovaných predstavoval 133.880, čo znamená medziročný nárast o 11,35 percenta.

Zvýšil sa aj počet prenocovaní v regióne, s počtom 311.961 oproti minulému letu stúpol o 12,28 percenta.

Na strednom a v časti západného i východného Slovenska hrozí poľadovica

„Pre všetky subjekty pôsobiace v odvetví cestovného ruchu je vynikajúcou správou, že štatistické ukazovatele nám z roka na rok rastú. Teším sa, že počet návštevníkov zo zahraničia medziročne výrazne stúpol, a to až o vyše 15 percent. Keďže letná sezóna je v našich podmienkach ťažisková, tieto údaje sú sľubné aj z hľadiska ubytovacej štatistiky za celý tento rok,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Medzi ubytovanými návštevníkmi bolo 80.495 domácich a 53.385 zo zahraničia. Priemerný počet nocí na jedného návštevníka bol toto leto 2,33.

Oproti letu 2015 ide v kraji až o dvojtretinový nárast počtu ubytovaných i prenocovaní.

Zvýšený počet turistov teší aj predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku. „Vieme, že naša krajina dostatočne nevyužíva potenciál, ktorý v oblasti cestovného ruchu má. Dlhodobým cieľom krajskej samosprávy je preto systematická podpora turizmu tak, aby v hospodárskej štruktúre regiónu zaujal adekvátne miesto. Som rád, že spoločnými silami, so všetkými zainteresovanými aktérmi, posúvame toto odvetvie v Košickom kraji ďalej,“ uviedol.

V okrese Dunajská Streda zasahovalo pre extrémizmus 150 policajtov

Leto bolo tiež obdobím, keď Košice Región Turizmus pilotne prevádzkoval na medzinárodnom Letisku Košice vysunuté informačné centrum pre pasažierov.

Význam projektu spočíval najmä v jeho nastavení a vyladení prevádzky na obdobie hokejových majstrovstiev sveta v budúcom roku.

Vysunutý Regionálny informačný bod fungoval denne, v najfrekventovanejších časoch príletov a odletov pravidelných liniek z a do Istanbulu, Viedne, Prahy, Londýna a Varšavy.

„Viac ako pätinu klientely tvorili pasažieri slovenskej národnosti. Druhou najpočetnejšou národnosťou boli Američania nasledovaní Britmi, Turkami, Nemcami a Čechmi. Až polovica spomedzi opýtaných uviedla ako dôvod príletu do Košíc návštevu rodiny a priateľov. Vysoké zastúpenie mali aj dovolenkári a cestovatelia. Takmer 17 percent tvorili biznis-cestujúci,“ zhodnotila Vargová Jurková.

Krajské nemocnice nebude riadiť externý manažment, rozhodlo zastupiteľstvo TSK

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru