Jednou vetou

Podpora inteligentných miest bola témou panelovej diskusie v Bardejove

Viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák

foto: TASR - Martin Baumann

Podpora takzvaných smart cities alebo inteligentných miest bola témou štvrtkovej panelovej diskusie, ktorá sa uskutočnila v Bardejove. Ako sprievodné podujatie 668. historického a 48. novodobého Bardejovského jarmoku ju zorganizovala Európska investičná banka spolu s radnicou.

FOTO: Nemocnica hrôzy! Takto to vyzerá legendárna pôrodnica na Zochovej dnes

„Hovoril som o tom, ako nastaviť investičnú a poradenskú platformu. Teda ako pomôcť mestám a obciam, ktoré majú zaujímavé projekty, ale potrebujú väčšinou pomôcť s tým, ako projekty štruktúrovať a kde nájsť financovanie,“ uviedol viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) v Luxemburgu Vazil Hudák.

Na diskusii za okrúhlym stolom, ktorá predchádzala panelovej diskusii, sa zúčastnili zástupcovia Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, rezortu hospodárstva, životného prostredia a samosprávy.

Smart riešenia podľa Hudáka využívajú nové technológie, ako napríklad tzv. smart parking. „Teda ako nájsť čo najrýchlejšie parkovacie miesta alebo napríklad využívanie čipov pri odpadoch, aby takzvaní zberači odpadov nechodili zbytočne tam, kde ešte nádoba na odpad nie je plná, no a, samozrejme, podpora takzvaného internetu vecí,“ priblížil Hudák.

Menšie mestá nemajú podľa Hudáka dostatočné kapacity a majú problém získať financovanie projektov týkajúcich sa smart riešení.

FOTO: Odteraz bezpečnejšia Bratislava. Nová stanica polície už funguje

„V rámci spolupráce medzi EIB a Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB) dávame dokopy nejaký balík peňazí, ktorý by mal byť práve na menšie projekty v stovkách tisíc eur alebo do piatich až desiatich miliónov eur. Mal by byť zameraný hlavne na menšie obce a mestá,“ vysvetlil Hudák.

Mesto Bardejov má zriadenú pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberá prípravou projektov v oblasti inteligentných riešení. Niektoré z nich už sú podľa Hudáka na posudzovaní z hľadiska financovania.

Ako uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD), pre samosprávy pripravili projekt WiFi pre Teba.

„Mesto alebo obec, kde nie sú wifi zóny a kde sa nie je možné pripojiť na internet, nemôže prežiť. Okrem toho všetky eurofondové projekty, ktoré podporujú inteligentné riešenia, boli rozdelené na mnoho riadiacich a sprostredkovateľských orgánov. Mnohokrát primátor, starosta alebo ani jeho tím nevedel nájsť potrebné informácie, preto sme ich dali na jeden webový portál www.smartcity.gov.sk,“ vysvetlil Raši.

Raši: Súčasní organizátori EYOF 2021 zachránili SR pred medzinárodnou blamážou

Podľa jeho slov chcú na programové obdobie na roky 2021 až 2027 vytvoriť špeciálnu prioritnú os, ktorá bude venovaná iba mestám a obciam.

„To znamená, aby sme nahromadené peniaze vedeli posunúť do regiónu, aby si potom kraje, mestá a obce určovali sami, čo je ich priorita a čo chcú z európskych peňazí financovať. Pretože v budúcom programovom období gro financovania verejných investícií, čo sú aj investície do inteligentných riešení, bude z prostriedkov Európskej únie,“ dodal Raši.

Môže vás zaujímať

Opitý motorkár havaroval pri Košeci, nafúkal vyše jedného promile