Jednou vetou

Polícia v Bratislave eviduje nárast žiadateľov o vydanie občianskych preukazov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Oddelenie na vybavovanie dokladov Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave zaznamenalo v posledných dňoch zvýšený počet žiadateľov o vydanie nových občianskych preukazov z dôvodu zmeny trvalého pobytu. Ako informuje KR PZ v Bratislave na sociálnej sieti, súvisí to najmä so zavedením novej parkovacej politiky v mestskej časti Petržalka.

VIDEO: Polícia upozorňuje vodičov, že „zlatá stredná cesta“ na diaľnici neplatí

Polícia upozorňuje, že žiadosť o vydanie nového občianskeho preukazu z dôvodu zmeny trvalého pobytu je možné podať aj elektronicky.

Avšak len v prípade, ak je občan držiteľom aktivovaného občianskeho preukazu s elektronickým čipom a podoba tváre a podpisu občana v informačných systémoch Ministerstva vnútra SR nie sú staršie ako päť rokov.

U občana mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky. „Pri elektronickej žiadosti navyše ušetríte aj na správnych poplatkoch, keďže ich výška je v porovnaní so štandardným úkonom polovičná,“ informovala polícia.

Prichádza jesenný víkend so skvelým programom!

Občan, ktorý požiadal o vydanie občianskeho preukazu elektronicky, si je povinný ho prevziať osobne najneskôr do 90 dní od podania žiadosti na oddelení dokladov Okresného riaditeľstva Policajného zboru, kde zároveň odovzdá doterajší občiansky preukaz s čipom. Na prevzatie občianskeho preukaze v takomto prípade nemôže splnomocniť inú osobu.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne