Pomôže rozdelenie k oddĺženiu? Vláda dala zelenú

foto: TASR, zdroj: TASR

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá je najväčšia a najzadlženejšia na Slovensku, sa rozdelí. V súčasnosti ju tvorí päť zariadení po celom hlavnom meste. Ministerstvo zdravotníctva si od toho sľubuje vyššiu efektivitu a lepšie hospodárenie. Jeho zámer dnes vzala na vedomie vláda.

Rozdelenie súvisí s plánom novej UNB a koncepciou vzdelávania v Bratislave.Ideme odčleniť každú nemocnicu na samostatnú príspevkovú organizáciu, dnes je to jedna príspevková organizácie, vznikne päť samostatných,“ povedal šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Od januára budúceho roka sa má odčleniť Nemocnica svätého Cyrila a Metoda, nasledovať budú nemocnice v Podunajských Biskupiciach a Starom Meste. Tie na Kramároch a v Ružinove sa majú odčleniť až o dva – tri roky v nadväznosti na výstavbu novej nemocnice na Rázsochách. Asi štvrťmiliardový dlh UNB sa podľa Druckera prerozdelí medzi jednotlivé zariadenia podľa toho, ako sa podieľali na jeho tvorbe.

Čo sa nezmení
Svoju činnosť, v zásadne nezmenenom rozsahu zdravotníckych služieb, si podľa ministerstva zachová Nemocnica Ružinov. Plánuje ju „zásadne“ rekonštruovať v súvislosti s projektom novej UNB. Tú má spolu s ružinovskou tvoriť aj plánovaná novovybudovaná nemocnica Rázsochy. Tá potom nahradí Nemocnicu akad. L. Dérera na Kramároch, ktorej fungovanie sa dovtedy rovnako nemá významne meniť.

V Špecializovanej geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach sa majú ponechať chronické lôžka a lôžka následnej zdravotnej starostlivosti. Budú umiestnené v súčasných priestoroch geriatrickej kliniky. Zároveň sa majú zachovať všeobecné aj špecializované ambulancie regionálneho významu v poliklinickej časti zdravotníckeho zariadenia.Nemocnica svätého Cyrila a Metoda na Antolskej ulici má naďalej fungovať ako nosná výučbová základňa praktického vzdelávania v Bratislave. Jej štatút však ministerstvo navrhuje na úrovni partnera univerzitnej nemocnice a má predovšetkým plniť úlohu spádovej nemocnice.

Mierne úpravy v Starom Meste

Nemocnica Staré Mesto prejde postupnou transformáciou na Špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb. „Táto nemocnica bude kapacitne plne vyhovovať zámeru centralizácie starostlivosti o pacienta s nervovými a duševnými chorobami v Bratislave a širšom okolí, čo prispeje k skvalitneniu a zefektívneniu poskytovania tohto typu zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort.

Môže vás zaujímať

Silný prúd rieky strhol tri ženy, jednu našla polícia mŕtvu