Jednou vetou

Poprad: Kvôli sneženiu a vetru uzavreli pre kamióny horský prechod Vernár

Ilustračná foto

Foto: TASR

Výdatnejšie sneženie a silný nárazový vietor spôsobujú na cestách na východnom Slovensku prvé problémy. Šéf Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) pre oblasť Poprad Marián Barilla pre TASR uviedol, že až do odvolania je pre kamióny uzavretý horský priechod Vernár.

„Tam na cestách ešte stále dosť sneží a fúka silný vietor. Kamióny tam mali problémy už v noci a pretrvávalo to aj počas dňa, tak sme sa s dopravnou políciou rozhodli priechod až do odvolania uzavrieť pre nákladnú dopravu,“ zdôvodnil Barilla.

Dodal, že cesty v regióne Tatier sú inak prevažne mokré a inde zatiaľ problémy nehlásili. Vo výkone bolo za posledných 24 hodín 22 sypačov, ktoré prepluhovali 637 kilometrov ciest a chemicky či inertným materiálom upravili ďalšie úseky. „Cesty priebežne upravujeme aj počas dňa, viac výkonov máme v južnej oblasti regiónu. Očakávame, že poobede by mala situácia s vetrom a snežením ustáť,“ dodal Barilla.

Cesty v Košickom kraji sú zjazdné, sneh hlási horský priechod Grajnár

Výjazdy k dopravným nehodám, pri ktorých vodiči nezvládli riadenie na zasneženej či klzkej vozovke, zaznamenali aj krajskí hasiči. „Noc bola pokojná a od rána sme mali zatiaľ päť dopravných nehôd v celom kraji. Nešlo o nič mimoriadne, ani čo sa týka výšky škôd ani zranení, šlo o menšie nehody, keď vodiči zrejme jazdili nezodpovedne, neprispôsobili jazdu aktuálnym podmienkam a prípadne mali ešte letné pneumatiky,“ uviedol pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Vodiči na sociálnych sieťach upozorňovali napríklad na nehodu medzi Kežmarkom a Starou Ľubovňou, auto tam skončilo mimo vozovky. Viacero vozidiel sa podľa videa na internete zrazilo pred viac ako hodinou aj pri Podhoranoch v Kežmarskom okrese.

SHMÚ: Na Slovensko začína prúdiť studený vzduch

V celom Prešovskom kraji za posledných 24 hodín cestári prepluhovali viac ako 2400 kilometrov ciest najmä v okresoch Bardejov, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa a Svidník. Inertným materiálom posypali zhruba 1400 kilometrov ciest a chemicky upravili ďalších takmer 3000 kilometrov. Ako informoval Jaroslav Štofko zo SÚC PSK, v teréne bolo nasadených 78 vozidiel. Momentálne je situácia pokojná, cesty sú prevažne mokré, na horských priechodoch Podspády, Branisko, Pusté Pole a v okolí Vysokých Tatier sa môže na vozovke nachádzať utlačená vrstva alebo kašovitý sneh do troch centimetrov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru