Jednou vetou

Popri potoku Tajovka v Banskej Bystrici povedie cyklotrasa, staré dreviny vyrúbu

Ilustračné foto

TASR

Štátny podnik Lesy SR, odštepný závod Slovenská Ľupča, ktorý je správcom vodného toku Tajovka, začal v spolupráci s mestom v banskobystrickej lokalite Štiavničky s revitalizáciou porastov. Na brehoch potoka dôjde počas najbližších dní k výrubu starých a krehkých drevín, ktoré majú zhoršený zdravotný stav. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Ako uviedla, stromy sú prestarnuté, presiahli svoj biologický vek, niektoré sú napadnuté drevokaznými hubami a ohrozujú majetok, zdravie a život ľudí. Výrub povolil okresný úrad a ich zlý stav potvrdila i Štátna ochrana prírody SR.

„Mesto Banská Bystrica plánuje v tejto lokalite začať v najbližšom období s realizáciou plánovanej cyklotrasy Hušták – Podlavice. Poškodené, staré dreviny nachádzajúce sa priamo na trase chystanej stavby náležite ošetria a niektoré prestarnuté vyrúbu. Boli vybrané výlučne dreviny, ktoré by mohli spôsobiť zdravotnú alebo majetkovú ujmu ľudí prechádzajúcich daným úsekom pešo či na bicykli,“ zdôraznila Marhefková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru