Poslanci schválili novú parkovaciu politiku mesta

Ilustračné foto

Foto: TASR

Nové dopravné značenie, výstavba parkovacích domov i zavedenie rezidentského parkovania sú medzi opatreniami, ktoré chce nitrianska radnica uplatňovať pri svojej parkovacej politike. Materiál, ktorý obsahuje viacero krokov a riešení problémov s parkovaním, vo štvrtok prijali mestskí poslanci.

Koncepcia s názvom Základné východiská parkovacej politiky mesta Nitry vznikala dlhšiu dobu a podľa primátora Jozefa Dvonča je výsledkom verejných diskusií i podnetov od verejnosti.

„Je tam do budúcnosti načrtnutý systém rezidentského parkovania a možnosť výstavby záchytných parkovísk i parkovacích domov. Samozrejme všetko to záleží od možností rozpočtu, ktoré mesto Nitra má, pretože momentálne sa snažíme riešiť nové spôsoby parkovania vlastnými silami. Stále prebiehajú diskusie a snažíme sa nájsť najvhodnejší spôsob,“ uviedol Dvonč.

Jesenná migrácia vtáctva vrcholí, do exotických krajín však neletia za teplom

Prvým krokom mesta by malo byť vyznačenie parkovacích miest v obytných súboroch a ich presná evidencia a následné hľadanie lokalít vhodných na budovanie nových parkovísk a parkovacích domov.

„Asi bude dôležité začať komunikáciu o tom, aby občania nemali tri aj štyri autá, a aby začali používanie áut obmedzovať a využívali viac mestskú autobusovú dopravu, pretože nikdy nevybudujeme toľko parkovacích miest, koľko pribúda ročne áut. A určite musíme premýšľať nad tým, ako dostať autá čo najskôr z centra mesta preč,“ myslí si Dvonč.

Mesto plánuje v priebehu budúceho roka zaviesť aj rezidentský spôsob parkovania. Náklady na dopravné značenie, vybudovanie informačného systému a ďalšie opatrenia sú odhadované vo výške 50.000 až 80.000 eur. Pre ľudí, ktorí do Nitry prichádzajú z iných miest a vidieka, by mali v budúcnosti slúžiť záchytné parkoviská, kde by si mohli odstaviť autá a ďalej pokračovať hromadnou dopravou.

„My o záchytných parkoviskách hovoríme veľmi dlho, sú už vytipované aj niektoré lokality. Tých možností je viacero, ale treba sa pozrieť na Nitru trošku zvrchu a hľadať lokality, kde by sa dali už súčasné parkoviská využívať na tento účel. Tomu bude treba samozrejme prispôsobiť aj mestskú autobusovú dopravu,“ vysvetlil Dvonč.

Babie leto sa definitívne končí, víkend prinesie ochladenie

Primátor zároveň pripomenul, že mnohé nepríjemnosti s parkovaním a dopravou majú na svedomí aj nezodpovední vodiči a majitelia áut.

„Robí nám veľké problémy hlavne vo vilových štvrtiach, že ľudia parkujú na uliciach a nechcú odstaviť autá vo svojich dvoroch. To potom robí starosti autobusovej doprave, pri údržbe ciest, pri vývoze smetí a to už nehovorím o rýchlej záchrannej službe,“ dodal Dvonč.

Môže vás zaujímať

Pri rozsiahlom požiari lesa v Kravanoch zasahujú desiatky hasičov