Jednou vetou

Posypovú soľ kupuje BBSK za historicky najnižšie ceny, ušetril asi 200.000 eur

Banská Bystrica, ilustračná foto

Foto: TASR

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý sa stará o 2445 kilometrov ciest, nakupuje posypovú soľ na tohtoročnú zimnú údržbu za historicky najnižšie ceny. Zazmluvnených má okolo 20.000 ton a vďaka otvorenej hospodárskej súťaži ušetril asi 200.000 eur. TASR o tom vo štvrtok informovala Marcela Glevická, vedúca oddelenia styku s verejnosťou Úradu BBSK.

„BBSK obstaral posypovú soľ o desať eur na tonu lacnejšie než je priemerná cena pri porovnateľných kontraktoch na Slovensku. Vážený priemer na dodávku soli pre nadchádzajúcu sezónu vychádza 57,40 eura bez DPH na tonu. Oproti minulej sezóne sme tak znížili priemernú cenu približne o sedem eur,“ konštatovala Glevická.

Ako dodala, priemerná cena, za ktorú sa pre túto sezónu nakupovala na Slovensku voľne ložená posypová soľ na Komoditnej burze Bratislava vychádza na 66,77 eur bez DPH, pričom v zmluvách generovaných komoditnou burzou sú pre dodávateľa aj pre odberateľa vopred zazmluvnené množstvá posypovej soli, ktorú musí objednávateľ zaplatiť bez ohľadu na to, či ju aj reálne minie.

Banská Bystrica je prvým krajským mestom s poradenským centrom sociálnej ekonomiky

„Na tohtoročnú sezónu BBSK zazmluvnil 20.000 ton posypovej soli. Keby sme vynásobili toto množstvo priemernou cenou na komoditnej burze, zaplatili by sme teoreticky približne o desať eur na tonu viac. Vieme takto vypočítať hypotetickú úsporu 200.000 eur bez DPH,“ zdôraznil Martin Daniš, vedúci oddelenia verejného obstarávania na Úrade BBSK.

Cenu posypovej soli výrazne ovplyvňujú náklady na dodanie, ktoré sa môžu šplhať v niektorých prípadoch až na úroveň 50 % z celkovej ceny, v závislosti od lokality a terénu, kam sa má dopraviť. Platí, že čím komplikovanejšia dodávka, tým vyššia cena, nehovoriac o hornatejších lokalitách kraja.

SAD Lučenec: Zmluvu s BBSK považujeme za zákonnú a platnú

„Na obstaranie posypovej soli sme zriadili takzvaný dynamický nákupný systém, ktorý má oproti rámcovým dohodám alebo nákupom na komoditnej burze viacero výhod. Počas jeho trvania, v tomto prípade štyri zimné sezóny, sa nám do neho vedia kvalifikovať stále noví dodávatelia, čím sa podporuje otvorená hospodárska súťaž, a tým sa zvyšuje tlak na cenu. Napríklad, v prípade dodávok soli na túto zimnú sezónu nám predložilo relevantné ponuky na jednotlivé výzvy sedem, respektíve osem uchádzačov,“ vysvetlil Daniš.

Ďalšou výhodou tejto otvorenej súťaže je podľa neho skutočnosť, že si kraj vie nastaviť zmluvné podmienky podľa svojich potrieb. V prípade mimoriadnych priaznivých podmienok počas zimy nemusí odobrať predpokladané, zazmluvnené množstvá, a to bez sankcií. Ak zistí, že soľ bude chýbať, vie operatívne vyhlásiť novú výzvu a zaobstarať požadované množstvá.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru