Jednou vetou

Pozrite sa, ako chátra ikona Bratislavy. Čo bude s legendárnou „Kukuricou“?

Ubytovňa Hviezda na Kukučínovej ulici patrí neodmysliteľne k panoráme mestskej časti Nové mesto

autorská koláž hlavne.sk

Asi jedna z posledných budov "tvrdého socíku" s pôvodným vybavením. Kedysi jedna dominanta hlavného mesta, dnes pripomína skôr opachu. Ubytovňa je už niekoľko mesiacov zavretá a jej osud je neznámy. Kedysi slúžila len pre potreby armády, neskôr ponúkali aj komerčný prenájom pre "bežných" a za ľudové ceny. Ministerstvo obrany nateraz nevie, koľko bude stáť rekonštrukcia, ani kedy bude opäť "Kukurica" obnovená.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Vstup do ubytovne Hviezda je uzavretý reťazou | Foto: hlavne.sk

VIDEO: Reklamy, ktoré pobavia. Takto nás lákali kedysi automobilky

Špina, hrdzavé potrubia a havarijný stav kúpeľní aj kuchýň – takto dnes vyzerá legendárna Kukurica – Ubytovňa Hviezda. Pamätníci spomínajú, že lepšieho miesta na návrat do minulosti niet, vďaka pôvodnému vybaveniu. Kedysi jedna z najznámejších budov v Bratislave dnes už iba chátra! Hviezda je už takmer rok zatvorená a pripomína skôr miesto duchov. Čo bude s ubytovňou ďalej? Ministerstvo obrany momentálne žiaden konkrétny plán nemá.

Riaditeľka komunikačného odboru Ministerstva obrany Danka Capáková sa zmohla pre hlavne.sk na veľmi strohú odpoveď. „Plánujeme túto ubytovňu zrekonštruovať a v budúcnosti znova využívať  v rámci plnenia úloh rezortu obrany,“ informovala Capáková. Kedy sa však rekonštrukcia bude konať a koľko bude stáť nevedela upresniť. Podľa našich informácií zatiaľ nie je spracovaný ani len investičný plán napriek tomu, že o rekonštrukcií sa hovorí už roky. Ministerstvo obrany nevedelo reagovať na doplňujúce otázky ohľadom rekonštrukcie.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Architekt Ján Strcula, autor bratislavskej „Kukurice“ | Zdroj: Facebook Ján Strcula

Zisťovali sme, koľko stál nocľah v Kukurici pred jej uzavretím. Cena za apartmán na menej ako 30 nocí bola 30€/noc, pokiaľ by ste si chceli prenájom na viac ako mesiac, cena by bola 13,60 €/noc. Za dvojlôžkovú izbu ste zaplatili 12,50 €/noc, pri dlhodobom nájme 6,80 €/noc. Ako zamestnanec Ministerstva obrany by vás nájom vyšiel lacnejšie – apartmán za 14,94 €/noc, dvojlôžková izba za 4,98 €/noc.

Búrlivá schôdza parlamentu začína už dnes: na programe aj dôchodkový strop, Pakt o migrácii, či odvody pre reťazce

Takmer 83 metrov vysoká budova, postavená v roku 1977 sa do pamätí Slovenska a hlavného mesta zapísala ako prvá najvyššia obytná budova v Bratislave. Budova s jedinečným tvarom je dielom známeho architekta Jána Strculu. Nie je však zaujímavá len vonkajším vzhľadom, ale aj riešením izieb, ktoré nemajú obdĺžnikový, ale kónický tvar. Postaviť „Kukuricu“ však vôbec nebolo jednoduché – počas jej stavby bolo totiž problémom nájsť žeriav primeranej výšky. Kolujú historky, že pri jej výstavbe natrafili na staré vojenské hroby v tejto lokalite.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Spočiatku budova slúžila ako internát Vojenskej politickej akadémie A. Zápotockého. Od roku 1989 sa stala ubytovňou Vysokej vojenskej pedagogickej školy, neskôr ako ubytovňa rezortu Ministerstva obrany SR (MO SR). Na jednotlivých poschodiach sa nachádzalo 17 izieb so spoločnými toaletami a sprchami. Na prízemí bola malá reštaurácia s barom a vďaka pôvodnému vybaveniu ste sa ocitli v hlbokom komunizme. Po rokoch bola Hviezda čiastočne zrekonštruovaná a dostupná aj pre civilné obyvateľstvo.

Pozrite sa, ako to vyzeralo v „Kukurici“ pred zatvorením v galérii nižšie:

Neúspešný kandidát Mrva: Čo s ním teraz bude?

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru