Jednou vetou

Pracovníci laboratórií preverili 771 vzoriek vody, 215 malo prekročený limit

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) realizovala pri príležitosti Svetového dňa vody 20. marca bezplatnú analýzu vzoriek vody z domácich studní. Pracovníci laboratórií preverili 771 vzoriek na prítomnosť dusičnanov a celkovú tvrdosť vody. Z nich takmer 28 percent (215 vzoriek) prekročilo povolený limit dusičnanov. Informuje o tom BVS na svojom webe.

BVS upozorňuje, že dusičnany a dusitany vo vyšších koncentráciách a pri dlhodobom príjme spôsobujú poruchy trávenia a viaceré ochorenia endokrinného systému a imunity. „Požitie vody s vysokým obsahom dusičnanov a dusitanov je nebezpečné najmä u detí do jedného roka. Voda zo zvýšenými koncentráciami uvedených zlúčenín nie je vhodná ani na pitie a prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien,“ spresňuje vodárenská spoločnosť.

Správy hľadajú Slováci online najmä na spravodajských weboch

 Testovaným parametrom bola tvrdosť vody, čo podľa BVS znamená súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode. „Vápnik, ktorý tvorí hlavnú časť tvrdosti vody, nemá žiadne negatívne účinky na zdravie človeka. Zo zdravotného hľadiska dávame prednosť tvrdšej vode,“ tvrdia vodárne. Nežiaducim prejavom tvrdej vody je však tvorba vodného kameňa vo varných nádobách, teplovodných trubkách, ohrievačoch vody a kotloch či vyššia spotreba pracích prostriedkov.

Testované vzorky, ktoré vyhoveli obom ukazovateľom, však podľa BVS nemusia spĺňať ďalšie kritériá. Vodárenská spoločnosť deklaruje, že pravidelne monitoruje kvalitu vody dodávanú verejným vodovodom. V prípade vody z domácich studní ponúka možnosť nechať si kvalitu vody skontrolovať v akreditovanom laboratóriu BVS, prostredníctvom komplexného rozporu pitnej vody, kde je sledovaných viac ako 80 ukazovateľov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru